4. března 2014 14:42
Soumrak máme většinou spojen s přicházejícím večerem a nocí. Co na něm asi tak může být zajímavého? Zkrátka a dobře padá tma… Ale kdepak. Soumrak je spojen s přenádherným barevným divadlem na obloze. A zdaleka nejde jen o známé červánky.
Slunce totiž ozařuje atmosféru i poté, co zapadne a stejné je to i ráno, když vychází. Takže noc nepřechází hned v jasný den a den nepřejde okamžitě ve tmu. Po západu slunce jas oblohy zvolna slábne a to právě proto, že ačkoliv se Slunce již nachází pod obzorem, jeho paprsky ještě stále osvětlují oblohu.
3 fáze soumraku
Věděli jste, že soumrak má tři fáze? První se nazývá občanský soumrak. Během něj můžeme venku konat všechny práce, ke kterým potřebujeme světlo a můžeme si i číst. Končí v okamžiku, kdy je Slunce 6° pod obzorem a to je chvíle, kdy si potřebujeme k drobnějším pracím rozsvítit světlo a začíná soumrak nautický. Ten trvá, než Slunce dosáhne 12° pod obzorem a od tohoto okamžiku je na obloze vidět většina hvězd, pozorovatelných pouhým okem. Začíná poslední fáze a sice soumrak astronomický. Při něm se vytrácí i poslední zbytky slunečního záření v horních vrstvách atmosféry a přestáváme být schopni jej pozorovat. To je v okamžiku, kdy Slunce klesne 18° pod horizont a tím končí i tato fáze a nastává noc. Je zajímavostí, že v našich zeměpisných šířkách přibližně v období od konce května do poloviny července Slunce neklesne na hranici 18° pod obzor a nenastává vůbec astronomická noc.
Červánky
Nejznámější ze soumrakových jevů jsou samozřejmě již zmíněné červánky. Jsou to oblaka, ozářená světlem zapadajícího Slunce. Když Slunce zapadne za obzor, zůstává na místě západu ještě po určitou dobu světelná skvrna, která má oranžovou až červenou barvu. Po obloze je vidět postupně se rozšiřující barevné pásy, na kterých se od západu střídají barvy červená, oranžová, žlutá, světle zelená, světle modrá až fialová. Toto střídání barev je způsobeno kombinací rozptýleného slunečního světla v atmosféře a lomu slunečních paprsků. Pokud se ve vzduchu nachází hodně částic vody či třeba popela, například po sopečných bouřích jsou červánky hodně intenzivní.
Předpověď počasí podle červánků
Podle červánků je možná také rychlá a jednoduchá předpověď počasí. Lidoví meteorologové tvrdí, že intenzivní večerní červánky znamenají pěkné počasí, ranní s sebou přinášejí déšť a zhoršení počasí. Podle odstínu barvy večerních červánků dokonce zkoušejí určit, zda bude druhý den větrno. Avšak spoléhat na tuto předpověď je tak trochu sázka do loterie.
autor: Anna Hrušková
Logo Počasí SlunečnoUmělá inteligence prozrazuje, co vše zobrazuje logo Počasí Slunečno. |
Předpověď na plochu WindowsPřidejte si na plochu Windows předpověď přímo pro vaše místo. |
---|
Přírodopisné dokumenty |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |
|
|
---|