13. června 2022 11:48
Červnový úplněk 2022, který připadá na 14. června, je tu, aby rozsvítil světlo v nás samých a podnítil touhu po dobrodružství. Úplněk, známý také tradičně jako Jahodový měsíc, je shodou okolností superměsíc, takže se zdá být ještě větší než průměrný úplněk.
Superměsíc, superúplněk či velký úplněk je neodborné označení astronomického jevu, kdy Měsíc obíhající Zemi prochází ve fázi úplňku či novu perigeem a na své eliptické dráze se nejvíce přiblíží k planetě. K tomuto souběhu dochází u úplňku i novu zhruba jednou za čtrnáct měsíců. Excentricita dráhy Měsíce způsobuje, že v perigeu (přízemí), kdy je Zemi nejblíže, činí vzdálenost až 356 400 km, zatímco v apogeu (odzemí) může být od planety maximálně vzdálen až 406 700 km. Opačným jevem při průchodu odzemím je „mikroměsíc“ neboli „mikroúplněk“.
Velikost jednotlivých superměsíců se liší podle toho, jak dobře se kryje okamžik úplňku (či novu) s dobou přízemí. Záleží také na tom, jak blízko v daném přízemí Měsíc od Země právě je (vzdálenost Měsíce se při různých přízemích liší). Úplňky nejsou vždy stejně velké kvůli „kolébání“ (libraci) lunární dráhy. Rozdíl v jejich velikosti v přízemí a odzemí je relativně malý a dosahuje cca 15 %. Samotný vycházející úplněk se jeví nízko nad obzorem větší, než když vystoupá na oblohu. Průměr kotouče ve skutečnosti zůstává po celou dobu stejný. Zdánlivé zvětšení měsíčního kotouče způsobuje iluzi, při níž mozek porovnává velikost kotouče se známými objekty u obzoru (např. domy, kopce). Jakmile Měsíc vystoupí výš, není kolem něj už vidět žádné pozemské objekty a optická iluze mizí.
Zavedení termínu „superměsíc“ je připisováno astrologu Richardu Nollemu, jehož roku 1978 inspirovalo přečtení odborné stati „Strategická role skočného přílivu v perigeu pro námořní historii a přímořské povodně“ z roku 1976 od hydrologa Ferguse Wooda. V roce 1979 pak Nolle jev definoval v astrologickém časopise Dell Horoscope jako „nov nebo úplněk, který nastává ve vzdálenosti menší nebo rovnající se 90 % jeho nejmenší vzdálenosti od Země na dané oběžné dráze.“ Důvody pro volbu 90 % však neuvedl. Největší a nejjasnější superměsíce pozorované od poloviny 20. století na území Česka nastaly 26. ledna 1948, 14. listopadu 2016, 13.–14. prosince 2016 a k dalšímu takovému dojde 25. listopadu 2034. Vůbec nejbližší superměsíc v úplňku během 21. století byl vypočítán na 6. prosince 2052.
Zdroj: Wikipedia
Mohlo by vás také zajímat:
Letní slunovrat
Hlenka - houba která leze...
Květy ovocných stromů
Jarní příroda obrázky na pozadí
Ježek východní
V důsledku změn klimatu hrozí vyhynutí mnoha druhů Antilop
Moravské řeky se stále nevypořádaly s loňským mimořádným suchem
Obří vlna toxického bahna dorazila do delty řeky Doce
Lesní požáry v Indonésii se vymykají kontrole
Národní park Naejangsan hraje všemi barvami
Mraky Morning Glory, mraky ranní slávy nebo plíživé mraky, jsou jedny z méně častých mraků, které... více
Když se Andrew McCarthy na začátku pandemie COVID-19 ocitl bez práce, proměnil svou vášeň v kariéru. Začal... více
Vybrali jsme pro Vás 7 světových pláží, na jejichž návštěvu se vyplatí šetřit. více
Jako děti se mnozí z nás dozvídají o podivuhodném procesu, při kterém se housenka proměňuje v motýla... více
Všechny zahrady, jakkoli pečlivě udržované, jsou útočištěm některých škůdců a chorob, ale přirozená... více
Americké úřady uzavřely kvůli záplavám Yellowstonský národní park a nařídily více než 10 000... více
Více než 100 mrtvých, miliony vysídlených při historických záplavách v Bangladéši a v severní... více
Asi sto kilometrů od vzácného pobřeží Chorvatska leží přírodní poklad země. Národní park Plitvická... více
V úterý 21. června před polednem nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu... více
Bez patřičného přísunu vody budou rostliny trpět suchem, případně uhynou. Po většinu roku, od poloviny... více