16. června 2022 02:00
Hlenky jsou záhadné houby v podobě škraloupu, slizu či průjmu, které se dokážou pohybovat, mají paměť a navzájem komunikují. Tyto organismy v sobě spojují vlastnosti rostlin, hub a živočišné říše.Hlenky patří mezi velmi zajímavé organismy, které jsou na rozhraní mezi houbami a prvoky. S rostlinnou říší mají společnou produkci celulózy a podobně jako houby tvoří výtrusy. Většinu života však žijí jako buňky měňavkovitého tvaru a pohybují se za potravou, což mají společné s živočichy. Oproti staršímu pohledu jsou tyto "houby" nově označeny za měňavkovce z říše prvoků.
Teprve když se zlomilo tisíciletí, vědci začali na hlenky pohlížet jinak než dříve. Přestali je zkoumat pouze mykologové a začali se o ně zajímat zoologové. Přesněji protozoologové, tedy ti, kteří se zabývají jednobuněčnými organismy - prvoky.
Dnes se vědci přiklánějí k zařazení hlenky mezi Amoebozoa neboli měňavkovce. Již mykologové zjistili, že jejich životní cyklus má dvě fáze - vyživovací, kdy existují buď jako jednotlivé či shlukující se buňky oddělených améb, nebo vzniká mnohojaderný útvar, tzv. plasmodium, který je schopen koordinovaného pohybu. Vždy se pŕitom živí fagocytózou bakterií, kvasinek, výtrusů hub a dalších mikroskopických organismů.
Obvykle při nedostatku dostupné potravy pak přecházejí do fáze rozmnožovací. Plasmodium se přestává pohybovat a vytváří plodnice podobné některým druhů hub.
Hlenky jsou podrobovány pokusům, při kterých se prokázalo, že se tyto jednobuněčné organismy dovedou nejen shlukovat a vytvořit vlastně jakýsi přechod k organismům mnohobuněčným, ale dovedou se také v horientovat v uměle vytvořeném bludišti a nalézt nejkratší cestu za potravou. K ní se přesunují relativně vysokou rychlostí až 1 cm/hod.
Přestože nemají mozek ani nervovou soustavu, jsou schopny se učit a vytvářet si podmíněné reflexy. Nevábný sliz, který občas můžeme v lese pozorovat, je tedy „chytrý“ a zaslouží si naší pozornost. Obdivovat můžeme jejich překvapivě krásné „plodničky“ a bohatství tvarů.
Hlenkám (na úvodních dvou fotografiích) se lidově říká vlčí mléko červené. Kulovité plodnice najdeme na pařezech po celý rok, nejčastěji od července do října. Jejich průměr se pohybuje mezi 0,3 - 1,5 cm. Mladé plodnice mají barvu v odstínech červené, jsou měkké a vyplněné slizkým plazmodiem. Když plodnice dozrávají, jejich barva přechází přes oranžovou, olivově hnědou, šedou až do tmavě hnědé. Když plodnice dozraje, tenká vrstva na jejím povrchu praskne a vytvořeným otvorem se uvolňují výtrusy kulovitého tvaru o velikosti 6 - 7 µm, které mají síťkovaný povrch. Výtrusný prach má šedorůžovou barvu.
Další zajímavostí je, že za lezoucími hlenkami zůstává stejná stopa jako za slimáky, která se po jisté době změní na pevný útvar, z něhož po letech může vyrůst další sliznatá hlenka.
Ostatní fotografie nám zaslal jistý vedoucí pracovník z rozvodny elektrické energie na jižní Moravě, kde podivuhodný "živočich" už nějaký pátek "pobíhá". Odmítá ovšem, aby byly publikovány přesnější informace z obavy, že by mohli vědátoři ( Gudrun- jak tuto roztomilou potvůrku pojmenoval) rozpitvat na kousíčky a použít jako preparát pod mikroskop. I přesto redakce děkuje za svolení , prezentovat alespoň tyto momentky z obyčejného každodenního života "Gudrun".
Zdroje: slapoty.cz,denik.cz
Mohlo by vás také zajímat:
Karibští plameňáci
Kachny s mláďaty
Letní slunovrat
Superúplněk na noční obloze
Květy ovocných stromů
Jarní příroda obrázky na pozadí
Ježek východní
V důsledku změn klimatu hrozí vyhynutí mnoha druhů Antilop
Moravské řeky se stále nevypořádaly s loňským mimořádným suchem
Obří vlna toxického bahna dorazila do delty řeky Doce
Jáchymovské doly, národní podnik založený 7. března 1946, byl těžební důlní podnik specializovaný na... více
14 fotografií podzimní krajiny, které můžete zároveň použít i jako tapety na pozadí vašeho počítače. více
ŘÍM – V pátek 10.11.2023 Cindy McCainová, výkonná ředitelka Světového potravinového programu (WFP), a... více
Omlouváme se všem uživatelům předpovědi Slunecno.cz, kteří nenašli pro svoje místo aktualizovanou... více
Brazílie, země známá svou rozmanitou přírodou a bohatým ekosystémem, čelí v poslední době zničujícím... více
Jižní Korea čelí hurikánu Maysak, který je klasifikován jako kategorie 3. Hurikán se pohybuje přes... více
Nová Anglie (USA) čelí silné bouři, která způsobila rozsáhlé výpadky proudu a záplavy. Bouře, která... více
Ke konci tohoto měsíce předpovídáme výrazné ochlazení v důsledku příchodu meteorologikého jevu La Niña,... více
Začíná astronomické léto, dříve zvané jako Slunovrat. Jedná se o den s nejdelším slunečním svitem v... více
Krásné fotky jarní květin, které můžete použít také jaké obrázky na pozadí vašeho počítače. více
Vyhledat |
![]() |
Aplikace pro Windows 10/11 nebo chytré mobilní telefony![]() ![]() |
---|