Meteorologické satelitní a družicové snímky

Meteorologické družice jsou jedním z prostředků dálkového průzkumu země. Jsou pasivním prostředkem, což znamená, že pracují pouze s elektromagnetickým zářením buď odraženým či vyzářeným povrchem nebo oblačností. Pracují podobně jako foťák bez blesku. Družicemi lze pozorovat horní hranici oblačnosti, zemský povrch a i samotnou atmosféru.

Satelitní snímky nad EvropouDružice Eumetsat

Odkazy na francouzské satelitní snímky nad Evropou
EUMETSAT / NWCSAF

http://www.meteociel.fr/observations-meteo/satellite.php

http://www.sat24.com/frame.php?html=homepage

Družice Meteosat

http://www.goes.noaa.gov/

Často využívanými drahami v meteorologii jsou geostacionární (rovníková). Družice s touto drahou jsou tzv. synchronní se Zemí. Obíhají v rovině rovníku ve výšce kolem 36 000km a jsou tak usazeny nad stále stejným místem. Díky těmto družicím je možné pozorovat stále jeden prostor na zemském povrchu. Ke geostacionárním družicím se řadí například družice Meteosat - MSG (Meteosat druhé generace). Družice Meteosat je provozován společností EUMETSAT.Jeho předchůdci - družice Meteosat 1 až 7 (družice první generace) - pořizovaly záběry jednou za půl hodiny.

Družice Meteostat první generace poskytovaly tři typy dat: vizuální (ve viditelném spektru), IR (v kanálu tepelného záření) a WV (pásmo absorpce vodní páry). To proto, abychom mohli atmosféru zkoumat z hlediska různých vlnových délek záření. Vizuální kanál je používaný například ke studiu struktury oblačnosti. Ale je dostupný pouze ve dne. V noci je Slunce na opačné straně Země, a tak není možné pozorovat odražené sluneční záření. Pásmo tepelného záření je nejčastěji používáno k odhadu výšky oblačnosti podle odhadu teploty horní hranice oblačnosti. Pásmo absorpce WV je požíváno k odhadu množství vodní páry.

Družice Meteosat skenuje s časovým krokem 15 minut a pořizuje tyto tři produkty jako základní. Navíc poskytuje celou škálu dalších odvozených produktů. Třeba k odhadu množství písku a popela v atmosféře nebo pozice rozsáhlých požárů. MSG navíc poskytuje i snímky s vysokým rozlišením.

Na našem webu je k dispozici celodenní aktuální záběr z pásma tepelného záření (IR). Bíle je zobrazena velmi chladná a proto vysoká oblačnost. Směrem k tmavším barvám stoupá teplota a klesá tak výška horní hranice oblačnosti. Nejtmavší je zemský povrch a vodní plochy. Je možné sledovat i chladnější vršky zasněžených Alp.

Kromě satelitních snímků si můžete zobrazit také radarová data srážek v atmosféře: Radary pro Českou republiku nebo Radary v celé EU.

Newslettter

Počasí na Váš email

Každý den ráno pošleme předpověď
Emaily chodí ráno a bez reklamyOdhlásit newsletter
Krásné fotografie přírody - (nejen) tapety na pozadí do počítače

Článek
Fotogalerie jarních květin
13. dubna 2023 12:19
Článek
Fotografie slunečné zimní krajiny
7. prosince 2022 17:13
Článek
Obrázky na téma slunečno
25. srpna 2022 05:03
Článek
Obrázky květin
5. června 2022 12:12

Videa od Slunečna na Youtube

Článek
Bouře, hromy, blesky
Video na YouTube
Článek
Korálové útesy
Video na YouTube
Článek
Velbloudi na poušti
Video na YouTube
Článek
Krásné zahrady
Video na YouTube

Všechny videa


Vyhledat

Přidejte si Počasí Slunečno na svůj Facebook
Facebook Počasí Slunečno.cz
Aplikace pro Windows 10/11 nebo chytré mobilní telefony
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play