Meteoradar - online radar vývoje počasí a bouřky Slunecno.cz


Meteoradar pro ČR online - vývoj srážek

Radar ČHMU na mapě ČR - aktuální data vývoje bouřky

Jedním z nástrojů aktuálně využívaných při prognóze vývoje počasí a srážek je meteorologický radiolokátor (dále jen meteoradar). Ten funguje na základě odrazu (rozptylu) elektromagnetického pulsu na vodě či ledových krystalech obsažených v oblačnosti. Radar posléze odražený impuls příjme a na základě jeho intenzity a doby prodlevy mezi vysláním a přijetím pulsu vyhodnotí vzdálenost a intenzitu probíhajících srážek.

K výstavbě prvního radaru pracujícího na tomto principu na území dnešní České republiky došlo v letech 1978 – 1979. Prototyp měřícího zařízení však experimentálně probíhalo již od roku 1971 přímo z budovy ČHMU. V současné době pokrývají Českou republiku 2 radary umístěné v středních Čechách (Brdy) a na střední Moravě (Skalky u Protivanova) s měřícím zařízením v nadmořské výšce 916, resp. 767 m.

Meteoradar zobrazuje tzv. světový čas, tedy ten, který panuje na nultém poledníku. Přepočtení času na středoevropský musíte provést sami a to přičtením 2 hodin v období, kdy je u nás letní čas a 1 hodiny v období času zimního. Pokud se některá část mapy zobrazuje šedě, nejsou z ní dostupná data. Při vyhodnocování aktuálních radarových dat mějte na paměti, že vyobrazené úhrny srážek jsou pouze orientační.

Meteoradar najdete na stránkách radar.bourky.cz, kterou provozuje Český hydrometerologický ústav.

Předpověď srážek na území ČR a mapa úhrnu srážek

Vyšrafované oblasti vyznačují předpokládaný výskyt sněhových srážek, zeleně pak celkové předpovídané srážky.

Předpověd modelu v rozlišení 3km. Skutečné časy v UTC uvedeny na každém obrázku.

Aktuální čas:
26.6.2019 08 hod.
Start modelu:
23.6.2019 18 hod.
Aktualizováno:
26.6.2019 03 hod.

Reklama


Radarové snímky z celé Evropy můžete zobrazit na stránce Radar Evropa.