Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

PC s Windows 10 a 11

Pro stolní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store

Smartphone nebo tablet s OS Android

Pro mobilní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play
Vyhledat místo:

SlunečnoPředpověď počasí Slunečno.cz - Články o počasí - Počasí a přírodní živly ve filmu. Zima je, zima je, zima je v lese…

Počasí a přírodní živly ve filmu. Zima je, zima je, zima je v lese…

3. února 2014 12:11

… zima je na poli, na Štrbském plese… Tak zpívala poprvé v roce 1975 Hana Zagorová. Zima a její nástrahy se v české a československé kinematografii objevovala a objevuje asi nejčastěji. Vánice a mráz (i přes letošní mírnou zimu) jsou asi jedinými atmosférickými činiteli, se kterým lze při filmování počítat.

Počasí je v naší zeměpisné šířce a délce přece jen stálejší. Scházejí nám vlny tsunami, výbuchy sopek, sluneční výhně a písečné bouře, které jsou v desítkách, či spíše stovkách zahraničních filmů příčinou více i méně komplikovaných katastrofických příběhů… Zima a sníh jsou pro nás nejsnáze dostupnou alternativou přírodní katastrofy.

 

Drama v Krkonoších nadvakrát

Sníh a vánice – coby katalyzátory děje, se objevují v několika starších československých snímcích. Jedním z nich jsou Synové z hor (1956) režiséra Čeňka Duby, jehož námět se odvíjí od skutečného životního příběhu dvou českých krkonošských lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří zahynuli v historickém závodě na hřebenech Krkonoš na jaře 1912. I přes částečné dobové zkreslení zůstává dodnes pravdou, že proměnlivost počasí v nejvyšším českém pohoří může být osudná jejich návštěvníkům i dnes.

Krkonoše a sněhová bouře posloužily v roce 1962 stejnému režisérovi k tomu, aby z vrtochů horského počasí vytěžil tentokrát již do současnosti zasazený příběh Vánice. Film má i s ohledem na dobu vzniku (ještě nezasažen teprve se probouzející novou vlnou československého filmu) stále relativně dobré hodnocení fanoušků na filmových serverech. I když kladná hodnocení jsou připisována spíše zachycené kráse Krkonoš, dobovým záběrům dnes již neexistujících horských chat (či jejich tehdejšímu vzhledu a stavu) a také výkonům herců ve skutečné i „filmové“ zimě a fujavici.

 

Válka v opravdové zimě

Zima a mráz hrají svým způsobem roli ještě ve válečném snímku Karly Kachyni Tenkrát o Vánocích (1958), který zachycuje krátký časový úsek československého praporu při bojích na Slovensku v prosinci 1944. Ač se jedná o tehdy oblíbené vojenské téma, oficiálně prosazované shora, Kachyňa pojal děj podstatně méně pateticky než nejrůznější sovětské válečné velkofilmy Asi nejvíc každému zůstane z filmu v podvědomí pocit zimy a mrazu v zákopech, který se podařilo tvůrcům vykreslit. Možná to bylo i tím, že zimy byly v 50. letech ještě opravdové a filmaři si nemuseli k navození mrazivé noci v zasněžené krajině vypomáhat rozprašovaným polystyrénem, či rozprašovaným umělým sněhem (poznáte ho ve filmech na první pohled, protože na oděvech nikdy netaje…).

 

Sněhová kalamita? Neexistuje!

Zimní živel jako alegorii společenského marasmu si zvolila do svého filmu Kalamita (1981) režisérka Věra Chytilová. Proslavená „komedie“ v hlavní roli s vycházející hvězdou Bolkem Polívkou ukázala, jak může železniční trať zavalená sněhovou nadílkou zkomplikovat lidské vztahy a povahy ve sněhem zasypané lokálce.

Vzhledem k tomu, že film vznikl přibližně dva roky po „katastrofických“ zimních mrazech v letech 1978 a 1979, kdy bylo tehdejší socialistické hospodářství v mrazech deset a patnáct stupňů pod nulou téměř znehybněno, kdy školy prožívaly uhelné prázdniny a doprava na silnici, řekách a železnici kolabovala, nebylo ani divu, že film byl v podstatě zakázán. Lidé měli neschopnost režimu vypořádat se s mrazy ještě v živé paměti. Kalamita se směla promítat až po delším čase, jen ojediněle a jen v některých kinech a ne ve všech městech a krajích Československa. Tvrzení, že úhlavním nepřítelem socialismu jsou čtyři roční období, tu bylo převedeno ad absurdum na filmový pás.

 

Anděl ve velehorách

Zimu a její krásu naopak využil např. Václav Vorlíček ve slavné pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973), kde se využilo mj. krásné zimní krajiny v tehdejší NDR kolem saského zámku Moritzburgu. Většina zimních scenérií se však točila u nás, hlavně na hradě Švihov a v jeho okolí.

Zima jako prostředí pro film je využita ve stále reprízované budovatelské komedii Anděl na horách (1955). Ani zde nevynechají tvůrci možnost, aby přírodní živel, tedy vánice, neovlivnila osudy hlavních hrdinů, když sníh a prudká vichřice uvězní rekreanty na vrcholu Lomnického štítu ve Vysokých Tatrách. Což je ovšem fakt, který může bez ohledu na scénáře postihnout turisty v nejvyšších slovenských horách i dnes…

Atmosféru českých hor a zimy využili např. ještě tvůrci první i druhé verze Sněženek a machrů (s tím, že pokračování po 25 letech se odehrávalo za tragického nedostatku sněhu a čekání na sníh – částečně se zasněžovalo uměle). Také Věra Chytilová již podruhé použila zimu a nedostupnou horskou chatu pro svůj specifický horor Vlčí bouda (1986). Z novějších snímků se na hory ještě vydali Snowboarďáci (2004) režiséra Karla Janáka.

 

autor: Pavel Hrabica

Foto: dvdsvet.cz, covers.box3.net, dvd-obaly.cz


Mohlo by vás také zajímat:
Astonomické léto. Slunovrat a Svatojánská noc.
Velikonoce a Slunce
Výzkum bájného elixíru mládí
Čína potvrdila zdroj vody na Měsíci
Rok 2022 byl 6. nejteplejší podle NOAA
Zelené komety, záplavy a dynamika Planety
Solární automobil v roce 2024 již za 150.000Kč
Evropa vysílá do vesmíru třetí generaci satelitů
Na noční obloze bude vidět krvavý měsíc
V Gaze byla objevena starověká byzancká mozaika

Další články

Brazílie, země známá svou rozmanitou přírodou a bohatým ekosystémem, čelí v poslední době zničujícím... více

Jižní Korea čelí hurikánu Maysak, který je klasifikován jako kategorie 3. Hurikán se pohybuje přes... více

Nová Anglie (USA) čelí silné bouři, která způsobila rozsáhlé výpadky proudu a záplavy. Bouře, která... více

Ke konci tohoto měsíce předpovídáme výrazné ochlazení v důsledku příchodu meteorologikého jevu La Niña,... více

Začíná astronomické léto, dříve zvané jako Slunovrat. Jedná se o den s nejdelším slunečním svitem v... více

Krásné fotky jarní květin, které můžete použít také jaké obrázky na pozadí vašeho počítače. více

Dokáží Velikonoce předpovědět příchod jara? Blížící se Velikonoční svátky ohlašují kromě... více

Na jižní Moravě se znovu v roce 2023 stejně jako v roce 2022 objevilo tornádo. Mohou se objevit kdykoliv znovu... více

PR článek | Sponzorované partnerství  | AprílJiž se blíží doba, kdy se propojí veškerá chytrá... více

Čínští vědci, kteří zkoumají vzorky lunárního regolitu shromážděné v rámci mise Čchang-e 5, potvrdili... víceVšechny články

Newslettter

Počasí na Váš email

Každý den ráno pošleme předpověď
Emaily chodí ráno a bez reklamyOdhlásit newsletter
Fotogalerie počasí

Fotogalerie přírody

Fotogalerie Fotogalerie
Fotogalerie Fotogalerie

Lunární kalendář

Lunární kalendář

  • 06.10.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 14.10.Fáze měsíce nov
  • 22.10.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 28.10.Fáze měsíce uplnek


Videa od Slunečna na Youtube

Článek
Bouře, hromy, blesky
Video na YouTube
Článek
Korálové útesy
Video na YouTube
Článek
Velbloudi na poušti
Video na YouTube
Článek
Krásné zahrady
Video na YouTube

Všechny videa


Vyhledat

Přidejte si Počasí Slunečno na svůj Facebook
Facebook Počasí Slunečno.cz
Aplikace pro Windows 10/11 nebo chytré mobilní telefony
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play