Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

Pan Ki-mun vyzval svět ke změně kurzu kvůli globálnímu oteplování


23. září 2014 20:45

New York 23. září (ČTK) - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes při oficiálním zahájení klimatického summitu v New Yorku vyzval svět ke změně kurzu tváří v tvář globálnímu oteplování, které podle něj ohrožuje mír i prosperitu. Americký prezident Barack Obama během setkání prohlásil, že jeho země chce ve snaze o ekologicky šetrnou ekonomiku chce hrát vůdčí roli spolu s Čínou. Historicky největší schůzky ke klimatickým změnám se účastní více než 120 světových politiků včetně českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který má se svým projevem vystoupit kolem 17:15 místního času (23:15 SELČ).

Z jednodenního summitu na pravidelném zasedání Valného shromáždění OSN má vzejít rámcový návrh nové globální smlouvy o boji proti klimatickým změnám. Ta má být připravena příští rok.
"Změna klimatu ohrožuje těžce vydobytý mír, náš blahobyt a šance pro miliardy lidí. Je to hlavní úkol dneška. Naše reakce rozhodne o budoucnosti. Potřebujeme každou ruku," prohlásil Pan. Změna podnebí podle něj představuje pro lidstvo historicky největší výzvu. "Lidské, ekonomické a ekologické náklady klimatických změn budou brzy neúnosné," dodal.
"Dnes musíme svět dostat na jiný kurz," zdůraznil a vyzval všechny vlády, aby do pařížského klimatického summitu na konci příštího roku daly "vážné přísliby" ohledně snižování emisí oxidu uhličitého (CO2).
Šéf Bílého domu prohlásil, že se během schůzky s čínským prvním vicepremiérem Čang Kao-limem shodli na tom, že jejich země se mají v otázce boje s globální změnou klimatu chopit vůdčí role. USA a Čína jsou největšími světovými znečišťovateli ovzduší skleníkovými plyny, dosud však v aktivitě směřující k jejich snižování zaostávaly zejména za evropskými zeměmi.
Žádný stát nyní nesmí zůstat stranou, aby naše děti nežily ve světě, který již nebudou schopny dát do pořádku, řekl Obama. Zároveň apeloval na přijetí ambiciózní dohody, v níž by se podle něj měly k rozhodným krokům zavázat i rozvíjející se ekonomiky. Spojené státy podle prezidenta dodrží svůj cíl a do roku 2020 sníží emise oxidů uhlíku o 17 procent oproti hodnotám z roku 2005.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes v New Yorku slíbil, že EU dodrží svůj závazný cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 40 procent oproti roku 1990 a využívat k výrobě elektřiny z 27 procent obnovitelné zdroje. "V tomto rozhodujícím boji neselžeme," ujistil Barroso. Rozvojovým zemím pak přislíbil pro příštích sedm let subvence na podporu získávání energie z obnovitelných zdrojů ve výši tří miliard eur (téměř 83 miliard korun).
Francouzský prezident François Hollande dnes jen za svou zemi slíbil přispět v příštích letech miliardou dolarů (přes 21 miliard korun) do klimatického fondu OSN.
Na krátící se čas v boji proti změnám klimatu dnes upozornili například herec a novopečený posel míru OSN se zaměřením na boj proti klimatické změně Leonardo DiCaprio či bývalý americký viceprezident Al Gore "Vše, co potřebujeme, je politická vůle a politická vůle je obnovitelný zdroj," prohlásil Al Gore.
U příležitosti summitu dnes Program OSN pro životní prostředí (UNEP) oznámil spuštění iniciativy Partnerství pro efektivní spotřebiče a zařízení. Jejich širší používání by mohlo snížit celosvětovou spotřebu elektřiny o více než desetinu a navíc uspořit 350 miliard dolarů. Globální emise CO2 by se tím daly snížit o 1,25 miliardy tun za rok, uvedl UNEP.
Vlády i firmy dnes na okraj summitu ve společné deklaraci rovněž přislíbily, že do roku 2030 přestanou s mýcením lesů a opět zalesnění plochu 350 milionů hektarů, což je víc než rozloha Indie.
IPCC v dubnu publikoval závěry práce více než tisícovky odborníků, z nichž vyplývá, že svět směřuje k vyššímu oteplení než o dva stupně Celsia. To je přitom hodnota, kterou státy stanovily jako mezní, aby svět nepocítil nejhorší dopady změny klimatu.


Mohlo by vás také zajímat:
Jak superpočítače v roce 2030 změní předpověď počasí?
Břehy laguny řeckého města Aitoliko pokryly pavučiny
V budoucnu by mohla na Sahaře vzniknout obří solární a větrná elektrárna
Léčivá síla kaštanů
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Pod kalifornským sepervulkánem Long Valley dřímá 240 krychlových kilometrů magmatu
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
NASA objevila na Marsu díru neznámého původu
Záhady planety Mars - část druhá - Byl na Marsu život?

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

28.2.2021
Severozápadní Brazílii sužují záplavy

V posledních dnech zasáhly brazilský stát Akko u hranic s Peru ničivé záplavy, které zatopily nejméně deset měst. Nejvíce se rozvodnila... více

27.2.2021
Prachové částice ze Sahary dorazily do Evropy

Za poslední týden se do značné části Evropy dostala oblaka prachu ze Sahary, která zbarvila sníh dokonce i v České republice. Prachové... více

26.2.2021
Golfský proud rekordně zpomalil

Z několika vědeckých studií je patrné, že došlo k největšímu zeslabení golfského proudu za posledních tisíc let. Dokonce existují... více

24.2.2021
Izrael čelí závažné ekologické katastrofě

Izrael se momentálně potýká s jednou z nejhorších ekologických katastrof v zemi. Úředníci museli uzavřít všechny středomořské... více

23.2.2021
Jižní Filipíny zasáhla bouře Dujuan

Několik tisíc lidí muselo být evakuováno z jižních Filipín, protože celou oblast zasáhla tropická bouře Dujuan. Bouře přinesla silné... více

20.2.2021
Jakartu zasáhly monzunové záplavy

Indonésie se momentálně potýká s rozsáhlými povodněmi, které zasáhly i hlavní město Jakarta. Záchranáři už museli evakuovat přes... více

18.2.2021
Sicilská sopka Etna chrlí žhavou lávu

V úterý se znovu probudila nejaktivnější evropská sopka Etna ležící na Sicílii. Etna chrlí žhavou lávu a oblaka sopečného popílku... více

17.2.2021
Zimní bouře v USA zapříčinily miliony výpadků elektřiny

Jižní a střední část USA nadále paralyzují zimní bouře, při kterých zahynulo už 20 obyvatel. Nejvíce zasaženy jsou státy Texas,... více

14.2.2021
V Japonsku udeřilo mohutné zemětřesení

O víkendu udeřilo v Japonsku zemětřesení o síle 7,1 stupně na Richterově stupnici. Epicentrum se nacházelo 70 kilometrů od prefektury... více

Všechny články

Reklama


Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 06.03.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 13.03.Fáze měsíce nov
  • 21.03.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 28.03.Fáze měsíce uplnekReklama

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama