Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

Pan Ki-mun vyzval svět ke změně kurzu kvůli globálnímu oteplování


23. září 2014 20:45

New York 23. září (ČTK) - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes při oficiálním zahájení klimatického summitu v New Yorku vyzval svět ke změně kurzu tváří v tvář globálnímu oteplování, které podle něj ohrožuje mír i prosperitu. Americký prezident Barack Obama během setkání prohlásil, že jeho země chce ve snaze o ekologicky šetrnou ekonomiku chce hrát vůdčí roli spolu s Čínou. Historicky největší schůzky ke klimatickým změnám se účastní více než 120 světových politiků včetně českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který má se svým projevem vystoupit kolem 17:15 místního času (23:15 SELČ).

Z jednodenního summitu na pravidelném zasedání Valného shromáždění OSN má vzejít rámcový návrh nové globální smlouvy o boji proti klimatickým změnám. Ta má být připravena příští rok.
"Změna klimatu ohrožuje těžce vydobytý mír, náš blahobyt a šance pro miliardy lidí. Je to hlavní úkol dneška. Naše reakce rozhodne o budoucnosti. Potřebujeme každou ruku," prohlásil Pan. Změna podnebí podle něj představuje pro lidstvo historicky největší výzvu. "Lidské, ekonomické a ekologické náklady klimatických změn budou brzy neúnosné," dodal.
"Dnes musíme svět dostat na jiný kurz," zdůraznil a vyzval všechny vlády, aby do pařížského klimatického summitu na konci příštího roku daly "vážné přísliby" ohledně snižování emisí oxidu uhličitého (CO2).
Šéf Bílého domu prohlásil, že se během schůzky s čínským prvním vicepremiérem Čang Kao-limem shodli na tom, že jejich země se mají v otázce boje s globální změnou klimatu chopit vůdčí role. USA a Čína jsou největšími světovými znečišťovateli ovzduší skleníkovými plyny, dosud však v aktivitě směřující k jejich snižování zaostávaly zejména za evropskými zeměmi.
Žádný stát nyní nesmí zůstat stranou, aby naše děti nežily ve světě, který již nebudou schopny dát do pořádku, řekl Obama. Zároveň apeloval na přijetí ambiciózní dohody, v níž by se podle něj měly k rozhodným krokům zavázat i rozvíjející se ekonomiky. Spojené státy podle prezidenta dodrží svůj cíl a do roku 2020 sníží emise oxidů uhlíku o 17 procent oproti hodnotám z roku 2005.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes v New Yorku slíbil, že EU dodrží svůj závazný cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 40 procent oproti roku 1990 a využívat k výrobě elektřiny z 27 procent obnovitelné zdroje. "V tomto rozhodujícím boji neselžeme," ujistil Barroso. Rozvojovým zemím pak přislíbil pro příštích sedm let subvence na podporu získávání energie z obnovitelných zdrojů ve výši tří miliard eur (téměř 83 miliard korun).
Francouzský prezident François Hollande dnes jen za svou zemi slíbil přispět v příštích letech miliardou dolarů (přes 21 miliard korun) do klimatického fondu OSN.
Na krátící se čas v boji proti změnám klimatu dnes upozornili například herec a novopečený posel míru OSN se zaměřením na boj proti klimatické změně Leonardo DiCaprio či bývalý americký viceprezident Al Gore "Vše, co potřebujeme, je politická vůle a politická vůle je obnovitelný zdroj," prohlásil Al Gore.
U příležitosti summitu dnes Program OSN pro životní prostředí (UNEP) oznámil spuštění iniciativy Partnerství pro efektivní spotřebiče a zařízení. Jejich širší používání by mohlo snížit celosvětovou spotřebu elektřiny o více než desetinu a navíc uspořit 350 miliard dolarů. Globální emise CO2 by se tím daly snížit o 1,25 miliardy tun za rok, uvedl UNEP.
Vlády i firmy dnes na okraj summitu ve společné deklaraci rovněž přislíbily, že do roku 2030 přestanou s mýcením lesů a opět zalesnění plochu 350 milionů hektarů, což je víc než rozloha Indie.
IPCC v dubnu publikoval závěry práce více než tisícovky odborníků, z nichž vyplývá, že svět směřuje k vyššímu oteplení než o dva stupně Celsia. To je přitom hodnota, kterou státy stanovily jako mezní, aby svět nepocítil nejhorší dopady změny klimatu.


Mohlo by vás také zajímat:
Břehy laguny řeckého města Aitoliko pokryly pavučiny
V budoucnu by mohla na Sahaře vzniknout obří solární a větrná elektrárna
Léčivá síla kaštanů
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Pod kalifornským sepervulkánem Long Valley dřímá 240 krychlových kilometrů magmatu
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
NASA objevila na Marsu díru neznámého původu
Záhady planety Mars - část druhá - Byl na Marsu život?
Záhady planety Mars - část první

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

31.10.2020
Dellingerův efekt

Dellingerův efekt je vyvolán slunečními erupcemi a mezi hlavní projevy patří zhoršení nebo přerušení rádiového příjmu v pásmu... více

30.10.2020
Sesuvy půdy v Salvadoru zabily několik osob

Salvador byl delší dobu vystaven náporu vytrvalých dešťů, které nedaleko hlavního města San Salvador odstartovaly smrtící sesuvy půdy... více

30.10.2020
Holomrazy

Holomrazy představují druh počasí s absencí sněhových srážek, kdy teploty padají hluboko pod bod mrazu a mohou výrazně poškodit... více

30.10.2020
Virtuální prohlídky Zoo

V letošním roce musela být většina zoologických zahrad uzavřena z důvodů šíření koronaviru. Proto začala většina zahrad nabízet... více

29.10.2020
Intertropická zóna konvergence

Intertropická zóna konvergence představuje pásmo mraků obepínající rovník. Dochází zde ke konvergenci severovýchodních a... více

28.10.2020
Bouře v Oklahomě zapříčinila rozsáhlé výpadky elektřiny

Oklahomu zasáhla neobvykle silná zimní bouře, při které bylo poničeno elektrické vedení u více než tří set tisíc domácností... více

27.10.2020
Babí léto

Babí léto je období, které se vyskytuje od konce září do začátku října a je typické slunným počasím a velkými rozdíly mezi... více

26.10.2020
Bouře Zeta zasáhla Yucatán a směřuje do Mexického zálivu

Meteorologové varují, že se nedaleko Mexického zálivu utvořila tropická deprese Zeta, která rychle posílila na bouři směřující na... více

25.10.2020
Kulový blesk

Kulový blesk je jednou z největších záhad moderní vědy, protože ho doposud nikdo nedokázal vysvětlit. Vědci tento přírodní... více

Všechny články

Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 08.11.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 15.11.Fáze měsíce nov
  • 22.11.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 30.11.Fáze měsíce uplnekReklama

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama