7. června 2025 23:25
Japonská společnost iSpace včera oznámila, že nepilotovaný modul Resilience pravděpodobně havaroval na měsíčním povrchu během pokusu o přistání. Jedná se tak už o druhý neúspěch po úvodní misi před dvěma lety.
Fotografie:Depositphotos
Tokijská společnost iSpace doufala, že se zařadí k americkým firmám Intuitive Machines a Firefly Aerospace při úspěšném komerčním přistání na Měsíci uprostřed globálního závodu, kterého se účastní i lunární mise z Číny a Indie.
Ačkoli selhání znamená pro Japonsko několikaletou pauzu v komerčním přístupu k Měsíci, neznamená to, že by nadále nezůstalo věrné programu Artemis. Modul Resilience měl problémy s měřením vzdálenosti k povrchu a nedokázal dostatečně rychle zpomalit sestup. Poté se po pravděpodobném tvrdém přistání nepodařilo s modulem komunikovat.
Podle ředitele společnosti iSpace byly možné rozmanité scénáře včetně problémů s pohonným systémem, softwarem nebo hardware, ale i senzory. Finanční ředitel společnosti ubezpečil zaměstnance, že i přes neúspěch a dočasný propad hodnoty akcií společnost nečelí bezprostřednímu zhoršení finančních výsledků ani potížím.
V roce 2023 se první modul společnosti zřítil na povrchu Měsíce z důvodu nepřesného rozpoznávání výšky. Do nového modulu sice byly implementované softwarové úpravy, ale hardwarový design zůstal z velké části nezměněn.
Modul Resilience nesl čtyřkolový rover vyrobený lucemburskou dceřinou společností iSpace a pět externích nákladů v hodnotě šestnácti milionů dolarů.
Modul měl přistát v čedičové planině Mare Frigoris, která se nachází 900 kilometrů od severního pólu Měsíce. V případu úspěšného přistání by zde modul zahájil čtrnáctidenní plánované průzkumné aktivity.
Japonsko se minulý rok stalo pátou zemí světa, která dosáhla měkkého přistání na Měsíci. Vláda podepsala dohodu s NASA o zapojení japonských astronautů do lunárních misí Artemis a podpořila výzkumné projekty soukromých společností pro budoucí vývoj na Měsíci.
Pro třetí misi v roce 2027 staví americká pobočka iSpace větší přistávací modul v rámci komerčních služeb NASA pro program Artemis. Už nyní společnost plánuje do roku 2029 podniknout celkem šest misí.
Zdroj:Reuters