Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

Fotografie v extrémech: Jak se fotí v mrazu a jak při plus 70°C?


26. únor 2014 17:54

V roce 2005 se britský cestovatel objevitel Tom Avery vydal na severní pól, aby ověřil, zda se v roce 1909 Američan Robert opravdu dostal na nejsevernější bod planety. Z cesty plánoval zpracovat kromě fotodokumentace i filmový dokument. Po čtyřech týdnech v extrémních mrazech však jeho videokamera vypověděla službu. Avery dokázal, že Peary na pól asi dorazil, ale bylo po pohyblivých obrázcích.

Málokdo z nás má příležitost fotografovat, nebo natáčet v teplotách hluboko pod bodem mrazu jako dobyvatelé pólů. Do mimořádných povětrnostních podmínek se však dostal už každý z nás. Pro mrazy platí, že je dobré nosit fotoaparát pod bundou. Problémem dnešní fotografie i filmování je, že je z 99 procent závislá na energii z baterií. Což v roce 1909 ani zdaleka nehrozilo. Tehdejší závěrky nezamrzaly a kameramanovi stačilo točit klikou.

Mrazy: foťte rychle a myslete předem

Výhodou dneška ale zase je, že i velmi kvalitní kompakty se vejdou téměř do ruky a můžete je bez námahy schovat do náprsní kapsy péřovky. Nejste-li profesionálové z National Geographicu, nehrozí žádné složité fotografování a manipulace s neforemnými deskovými přístroji nebo těžkými zrcadlovkami. I při delším fotografování např. na vysokohorských sjezdovkách se vyplatí nesnímat příliš dlouho.

Pokud je teplota nízko pod nulou, kapacita fotografií klesá při delším focení asi o třetinu. Pokud silně sněží, je dobré si nejdřív snímek okem „nakomponovat“, pak foťák vytáhnout a co nejrychleji snímat, než se vločky nalepí na objektiv.

V zimě je taky dobré, pokud vás čeká delší pobyt venku a víte, že nebudete fotografovat hned, vyjmout baterii, nebo baterie z aparátu a schovat je buď do kapsy u kalhot, nebo pod bundu. Opět kvůli životnosti. Foťák v batohu promrzne i s baterií a hledejte na Zlatém návrší uprostřed fujavice zástrčku pro dobíjení.

Už léta se mi osvědčuje např. při celodenních zimních toulkách Prahou (letos byla Praha zasněžená zhruba dva dny) schovávat foťák, nebo kompaktní kameru sice do baťůžku, ale tam je uložena v několikavrstvém polárním kulichu.

Mechanika na filmy není mrtvá

Mnozí profesionálové však dodnes fotografují na klasický film. Například známý cestovatel Jiří Kolbaba nedá na kvalitu barevných diapozitivů dopustit. Fotografování na film má jednu zásadní výhodu. Netrváte-li na high-tech přístroji vybaveném složitou expoziční elektronikou a motorickým posunem filmu, lze v náročných teplotních a povětrnostních podmínkách sáhnout po foťáku, který se obejde bez baterie. Řada kinofilmových přístrojů i v minulosti měla jako jedinou baterii tu, která měřila správnou expozici. Problém nastal, když baterie nečekaně dožila, aparát nefungoval ani v režimu manuálního nastavení clony a času.

Výjimkou byl slavný Nikon F2. Měl sice elektronické měření, ale šlapal, i když se minibaterie vybila. Záleželo na zkušenosti fotografa, aby odhadl expozici. Což nebylo pro řadu profíků i amatérů nic složitého a pružný film leccos zvládl.

Zimou a mrazy jsme začali, skončíme však létem. Může se totiž stát, že přístroj vypoví službu, když je rtuť v teploměru vysoko nad nulou. Před pár lety jsem se vydal do Egypta v době, kdy tady teploty stoupají na roční maxima. Pořídil jsem před cestou nový fotoaparát, kompromis mezi zrcadlovkou a kompaktem, se špičkovým objektivem. Zmínka v návodu o tom, při jaké teplotě přestává jeho elektronika pracovat, mě ponechala chladným.

Foťák jako teploměr

Při návštěvě slavného sloupového chrámu v Luxoru, kde se odehrávají mj. scény ze Smrti na Nilu, filmové detektivky s Herculem Poirotem, se ale na displeji rozblikalo červené varování OVERHEAT. Bylo po fotografování, přestože jsme stáli ve stínu chrámového komplexu.

Jednu jistotu jsem v tu chvíli měl: je tu minimálně 70 stupňů nad nulou, jak se v návodu psalo… I bez toho, že by fotoaparát měl jako jednu z funkcí teploměr (což se možná už brzo objeví).

Jak si poradit s aparátem v mrazu, to jsem věděl. Co však dělat, když je všude kolem teplo jako u vysoké pece ve Vítkovicích? Na to jsem byl i s návodem krátký. To se tam nepíše. Huťař se polije vodou a lokne si vychlazeného piva sedmičky. Ale polévat fotoaparát nabitý elektronikou studenou vodou…?

text: Pavel Hrabica


Mohlo by vás také zajímat:
Břehy laguny řeckého města Aitoliko pokryly pavučiny
V budoucnu by mohla na Sahaře vzniknout obří solární a větrná elektrárna
Léčivá síla kaštanů
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Pod kalifornským sepervulkánem Long Valley dřímá 240 krychlových kilometrů magmatu
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
NASA objevila na Marsu díru neznámého původu
Záhady planety Mars - část druhá - Byl na Marsu život?
Záhady planety Mars - část první

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

30.10.2020
Sesuvy půdy v Salvadoru zabily několik osob

Salvador byl delší dobu vystaven náporu vytrvalých dešťů, které nedaleko hlavního města San Salvador odstartovaly smrtící sesuvy půdy... více

30.10.2020
Holomrazy

Holomrazy představují druh počasí s absencí sněhových srážek, kdy teploty padají hluboko pod bod mrazu a mohou výrazně poškodit... více

30.10.2020
Virtuální prohlídky Zoo

V letošním roce musela být většina zoologických zahrad uzavřena z důvodů šíření koronaviru. Proto začala většina zahrad nabízet... více

29.10.2020
Intertropická zóna konvergence

Intertropická zóna konvergence představuje pásmo mraků obepínající rovník. Dochází zde ke konvergenci severovýchodních a... více

28.10.2020
Bouře v Oklahomě zapříčinila rozsáhlé výpadky elektřiny

Oklahomu zasáhla neobvykle silná zimní bouře, při které bylo poničeno elektrické vedení u více než tří set tisíc domácností... více

27.10.2020
Babí léto

Babí léto je období, které se vyskytuje od konce září do začátku října a je typické slunným počasím a velkými rozdíly mezi... více

26.10.2020
Bouře Zeta zasáhla Yucatán a směřuje do Mexického zálivu

Meteorologové varují, že se nedaleko Mexického zálivu utvořila tropická deprese Zeta, která rychle posílila na bouři směřující na... více

25.10.2020
Kulový blesk

Kulový blesk je jednou z největších záhad moderní vědy, protože ho doposud nikdo nedokázal vysvětlit. Vědci tento přírodní... více

24.10.2020
Blýskavice

Dá se říci, že blýskavice je viditelný elektrický výboj v troposféře. Jedná se o blesky, které nedoprovází hřmění jako při... více

Všechny články

Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 08.11.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 15.11.Fáze měsíce nov
  • 22.11.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 30.11.Fáze měsíce uplnekReklama

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama