Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

Fotografie v extrémech: Jak se fotí v mrazu a jak při plus 70°C?


26. únor 2014 17:54

V roce 2005 se britský cestovatel objevitel Tom Avery vydal na severní pól, aby ověřil, zda se v roce 1909 Američan Robert opravdu dostal na nejsevernější bod planety. Z cesty plánoval zpracovat kromě fotodokumentace i filmový dokument. Po čtyřech týdnech v extrémních mrazech však jeho videokamera vypověděla službu. Avery dokázal, že Peary na pól asi dorazil, ale bylo po pohyblivých obrázcích.

Málokdo z nás má příležitost fotografovat, nebo natáčet v teplotách hluboko pod bodem mrazu jako dobyvatelé pólů. Do mimořádných povětrnostních podmínek se však dostal už každý z nás. Pro mrazy platí, že je dobré nosit fotoaparát pod bundou. Problémem dnešní fotografie i filmování je, že je z 99 procent závislá na energii z baterií. Což v roce 1909 ani zdaleka nehrozilo. Tehdejší závěrky nezamrzaly a kameramanovi stačilo točit klikou.

Mrazy: foťte rychle a myslete předem

Výhodou dneška ale zase je, že i velmi kvalitní kompakty se vejdou téměř do ruky a můžete je bez námahy schovat do náprsní kapsy péřovky. Nejste-li profesionálové z National Geographicu, nehrozí žádné složité fotografování a manipulace s neforemnými deskovými přístroji nebo těžkými zrcadlovkami. I při delším fotografování např. na vysokohorských sjezdovkách se vyplatí nesnímat příliš dlouho.

Pokud je teplota nízko pod nulou, kapacita fotografií klesá při delším focení asi o třetinu. Pokud silně sněží, je dobré si nejdřív snímek okem „nakomponovat“, pak foťák vytáhnout a co nejrychleji snímat, než se vločky nalepí na objektiv.

V zimě je taky dobré, pokud vás čeká delší pobyt venku a víte, že nebudete fotografovat hned, vyjmout baterii, nebo baterie z aparátu a schovat je buď do kapsy u kalhot, nebo pod bundu. Opět kvůli životnosti. Foťák v batohu promrzne i s baterií a hledejte na Zlatém návrší uprostřed fujavice zástrčku pro dobíjení.

Už léta se mi osvědčuje např. při celodenních zimních toulkách Prahou (letos byla Praha zasněžená zhruba dva dny) schovávat foťák, nebo kompaktní kameru sice do baťůžku, ale tam je uložena v několikavrstvém polárním kulichu.

Mechanika na filmy není mrtvá

Mnozí profesionálové však dodnes fotografují na klasický film. Například známý cestovatel Jiří Kolbaba nedá na kvalitu barevných diapozitivů dopustit. Fotografování na film má jednu zásadní výhodu. Netrváte-li na high-tech přístroji vybaveném složitou expoziční elektronikou a motorickým posunem filmu, lze v náročných teplotních a povětrnostních podmínkách sáhnout po foťáku, který se obejde bez baterie. Řada kinofilmových přístrojů i v minulosti měla jako jedinou baterii tu, která měřila správnou expozici. Problém nastal, když baterie nečekaně dožila, aparát nefungoval ani v režimu manuálního nastavení clony a času.

Výjimkou byl slavný Nikon F2. Měl sice elektronické měření, ale šlapal, i když se minibaterie vybila. Záleželo na zkušenosti fotografa, aby odhadl expozici. Což nebylo pro řadu profíků i amatérů nic složitého a pružný film leccos zvládl.

Zimou a mrazy jsme začali, skončíme však létem. Může se totiž stát, že přístroj vypoví službu, když je rtuť v teploměru vysoko nad nulou. Před pár lety jsem se vydal do Egypta v době, kdy tady teploty stoupají na roční maxima. Pořídil jsem před cestou nový fotoaparát, kompromis mezi zrcadlovkou a kompaktem, se špičkovým objektivem. Zmínka v návodu o tom, při jaké teplotě přestává jeho elektronika pracovat, mě ponechala chladným.

Foťák jako teploměr

Při návštěvě slavného sloupového chrámu v Luxoru, kde se odehrávají mj. scény ze Smrti na Nilu, filmové detektivky s Herculem Poirotem, se ale na displeji rozblikalo červené varování OVERHEAT. Bylo po fotografování, přestože jsme stáli ve stínu chrámového komplexu.

Jednu jistotu jsem v tu chvíli měl: je tu minimálně 70 stupňů nad nulou, jak se v návodu psalo… I bez toho, že by fotoaparát měl jako jednu z funkcí teploměr (což se možná už brzo objeví).

Jak si poradit s aparátem v mrazu, to jsem věděl. Co však dělat, když je všude kolem teplo jako u vysoké pece ve Vítkovicích? Na to jsem byl i s návodem krátký. To se tam nepíše. Huťař se polije vodou a lokne si vychlazeného piva sedmičky. Ale polévat fotoaparát nabitý elektronikou studenou vodou…?

text: Pavel Hrabica


Mohlo by vás také zajímat:
Jak superpočítače v roce 2030 změní předpověď počasí?
Břehy laguny řeckého města Aitoliko pokryly pavučiny
V budoucnu by mohla na Sahaře vzniknout obří solární a větrná elektrárna
Léčivá síla kaštanů
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Pod kalifornským sepervulkánem Long Valley dřímá 240 krychlových kilometrů magmatu
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
NASA objevila na Marsu díru neznámého původu
Záhady planety Mars - část druhá - Byl na Marsu život?

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

26.2.2021
Golfský proud rekordně zpomalil

Z několika vědeckých studií je patrné, že došlo k největšímu zeslabení golfského proudu za posledních tisíc let. Dokonce existují... více

24.2.2021
Izrael čelí závažné ekologické katastrofě

Izrael se momentálně potýká s jednou z nejhorších ekologických katastrof v zemi. Úředníci museli uzavřít všechny středomořské... více

23.2.2021
Jižní Filipíny zasáhla bouře Dujuan

Několik tisíc lidí muselo být evakuováno z jižních Filipín, protože celou oblast zasáhla tropická bouře Dujuan. Bouře přinesla silné... více

20.2.2021
Jakartu zasáhly monzunové záplavy

Indonésie se momentálně potýká s rozsáhlými povodněmi, které zasáhly i hlavní město Jakarta. Záchranáři už museli evakuovat přes... více

18.2.2021
Sicilská sopka Etna chrlí žhavou lávu

V úterý se znovu probudila nejaktivnější evropská sopka Etna ležící na Sicílii. Etna chrlí žhavou lávu a oblaka sopečného popílku... více

17.2.2021
Zimní bouře v USA zapříčinily miliony výpadků elektřiny

Jižní a střední část USA nadále paralyzují zimní bouře, při kterých zahynulo už 20 obyvatel. Nejvíce zasaženy jsou státy Texas,... více

14.2.2021
V Japonsku udeřilo mohutné zemětřesení

O víkendu udeřilo v Japonsku zemětřesení o síle 7,1 stupně na Richterově stupnici. Epicentrum se nacházelo 70 kilometrů od prefektury... více

13.2.2021
Sněžení doplnilo zásoby vody v celé České republice

Letošní zima je v České republice po delší době bohatá na sněhové srážky, díky čemuž se doplnila i hladina spodních vod. Půda je... více

10.2.2021
Ropné společnosti investují do rozvoje obnovitelné energie

Ropné společnosti BP a Total začátkem týdne získaly velký podíl opcí na výstavbu obřích větrných farem na moři. Obě společností... více

Všechny články

Reklama


Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 06.03.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 13.03.Fáze měsíce nov
  • 21.03.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 28.03.Fáze měsíce uplnekReklama

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama