Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

AFP: Neúroda tureckých oříšků ohrožuje ceny čokolády


28. září 2014 13:56

Trabzon (Turecko) 27. září (ČTK/AFP) - A co když nějaké to krupobití v Turecku vyšroubuje ceny Nutelly nahoru? Taková myšlenka se zdá být přehnaná, nicméně přichází na mysl milovníkům slavné čokoládové pochoutky, která může být nečekanou obětí špatné sklizně u největšího producenta lískových oříšků na světě, píše agentura AFP.

Adnan Saglam je proti své vůli jedním z hlavních aktérů tohoto scénáře, který znepokojuje světové giganty ze sektoru cukrovinek. Tento šedesátiletý producent lískových oříšků, který má své stromky v provincii Trabzon na severovýchodě země, měl letos jednu z nejhorších sklizní za celý svůj život.
"Letos snížily produkci kroupy. Sklidili jsme jen 80 kilogramů, zatímco jindy z těchto pozemků máme nejméně 150 kilogramů," říká.
Produkce tureckých lískových oříšků, která je soustředěna podél břehů Černého moře, těžce utrpěla nepříznivým počasím konce letošní zimy. Nad 250 metrů nad mořem byly mnohé sady zničeny a produkce celkově silně poklesla.
Loni Turecko vyvezlo více než tři čtvrtiny z 825.000 tun těchto plodů vyprodukovaných ve světě. Letos ještě nejsou údaje konečné, ale podle prognóz turecká produkce nepřesáhne 430.000 tun. To ve svém důsledku vede ke zvýšení ceny.
"Stát se stáhl z tohoto sektoru před čtyřmi lety. Až do té doby určoval ceny oříšků on," vysvětluje Mehmet Cirav z trabzonské obchodní a zemědělské komory. "Dnes ceny diktuje trh. Loni se jeden kilogram prodával za tři dolary (64 Kč), letos je to více než pět dolarů (107 Kč), protože nabídka je slabá," dodává.
Tento značný nárůst potěšil ty turecké producenty, jejichž sklizeň zůstala více ušetřena. A měl by se odrazit i u zpracovatelů, jako je například firma Oltan. Ta každoročně ve svých novostí zářících halách zpracovává 25.000 tun lískových oříšků a pak je vyváží do celého světa.
Její majitel Sükrü Köleoglu neskrývá své záměry. "Moje náklady jsou stejné, ať oříšky stojí tři nebo pět dolarů. Musím počítat s pracovní silou, s energií, dopravou. Takže když cena oříšků roste, roste s ní i cena mých produktů," vysvětluje.
A tak tento dominový efekt nutně postihne klienty světového sektoru výroby čokolády, kteří se z více než 90 procent zásobují tureckými lískovými oříšky, pověstnými svou kvalitou.
"Určitě nebudou snižovat kvalitu svých výrobků tím, že by do nich dávali méně oříšků. Zvýší tedy své ceny," říká Köleoglu.
Výrobci čokolády, ať už v tabulkách nebo v pastě, které už zasáhl růst ceny jejich hlavní suroviny - kakaa, nyní o zvyšování cen hovoří jen vyhýbavě. "Jestliže nadále poroste cena surovin, nemůžeme vyloučit zvýšení ceny některých výrobků," připouští švýcarský Lindt & Sprüngli.
Společnost Ferrero, výrobce Nutelly a slavného Ferrero Rocher, stanoví ceny svých výrobků až v říjnu, až bude známý objem nové sklizně, a slibuje, že dopad na zákazníka bude minimální.
Cena Nutelly je nyní pro turecké výrobce tou nejmenší starostí. Znepokojují se spíše neustálým růstem kurzu od deregulace v roce 2010, který podle nich zvyšují zásoby některých producentů. A také mají strach z dopadů na sektor, který zaměstnává na 150.000 lidí.
"Když půjdete s cenou příliš vysoko, neprodáte," varuje Mehmet Cirav. "Mimo evropské země bohužel jiné odbytiště nemáme. Jestliže se odvrátí od tureckých oříšků, nebudeme mít kam vyvážet," dodává.
pel lcm


Mohlo by vás také zajímat:
Jak superpočítače v roce 2030 změní předpověď počasí?
Břehy laguny řeckého města Aitoliko pokryly pavučiny
V budoucnu by mohla na Sahaře vzniknout obří solární a větrná elektrárna
Léčivá síla kaštanů
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Pod kalifornským sepervulkánem Long Valley dřímá 240 krychlových kilometrů magmatu
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
NASA objevila na Marsu díru neznámého původu
Záhady planety Mars - část druhá - Byl na Marsu život?

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

16.1.2021
Zemětřesení v Indonésii zabilo 40 obyvatel

Ostrov Sulawesi v Indonésii zasáhlo mělké zemětřesení o síle 6,2 stupně a napáchalo ohromné škody. Během otřesů utrpělo zranění... více

14.1.2021
Českem se prohnala vzácná zimní bouřka

Do Česka od středeční noci postupně proudí studená fronta vzduchu, která na naše území přinesla i poměrně vzácné zimní bouřky... více

12.1.2021
Bouře Lana způsobila v Texasu rozsáhlé výpadky proudu

Během víkendu zasáhla Texas sněhová bouře Lana, která přinesla rekordní množství sněhu a zapříčinila více než 150 tisíc výpadků... více

10.1.2021
Sesuvy půdy zabily v Indonésii 11 osob

Na západní straně ostrova Jáva v Indonésii způsobily dlouhotrvající deště sesuvy půdy, které pohřbily 11 obyvatel vesnice Cihanjuang... více

8.1.2021
Španělsko zasáhla zimní bouře Filomena

Bouře Filomena přináší do Španělska vydatné sněžení a způsobila dopravní komplikace včetně přerušení mnoha letů. Bouře srazila... více

6.1.2021
Západní Austrálii zasáhly požáry

Stovky hasičů zdolávají nově vzniklý požár nedaleko Perthu v Austrálii, který už ohrožuje desítky domů. Požár se velmi rychle... více

4.1.2021
Hřebeny českých hor pokrývá až 30 centimetrů sněhu

Za poslední týden napadly na vrcholcích našich hor až tři desítky centimetrů sněhu. Nejvíce sněhu spadlo na hřebenech Krkonoš a... více

2.1.2021
Norskou vesnici Gjerdrum zasáhly sesuvy půdy

Před dvěma dny pohřbil několik domů sesuv půdy nedaleko Osla ve vesnici Gjerdrum. Během sesuvu bylo zraněno deset obyvatel a po další... více

30.12.2020
Chorvatsko zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně

Chorvatsko zasáhlo za poslední týden už druhé zemětřesení, které způsobilo velké škody na majetku a zahynulo při něm sedm obyvatel... více

Všechny články

Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 20.01.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 28.01.Fáze měsíce uplnek
  • 04.02.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 11.02.Fáze měsíce novReklama

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama