Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

AFP: Neúroda tureckých oříšků ohrožuje ceny čokolády


28. září 2014 13:56

Trabzon (Turecko) 27. září (ČTK/AFP) - A co když nějaké to krupobití v Turecku vyšroubuje ceny Nutelly nahoru? Taková myšlenka se zdá být přehnaná, nicméně přichází na mysl milovníkům slavné čokoládové pochoutky, která může být nečekanou obětí špatné sklizně u největšího producenta lískových oříšků na světě, píše agentura AFP.

Adnan Saglam je proti své vůli jedním z hlavních aktérů tohoto scénáře, který znepokojuje světové giganty ze sektoru cukrovinek. Tento šedesátiletý producent lískových oříšků, který má své stromky v provincii Trabzon na severovýchodě země, měl letos jednu z nejhorších sklizní za celý svůj život.
"Letos snížily produkci kroupy. Sklidili jsme jen 80 kilogramů, zatímco jindy z těchto pozemků máme nejméně 150 kilogramů," říká.
Produkce tureckých lískových oříšků, která je soustředěna podél břehů Černého moře, těžce utrpěla nepříznivým počasím konce letošní zimy. Nad 250 metrů nad mořem byly mnohé sady zničeny a produkce celkově silně poklesla.
Loni Turecko vyvezlo více než tři čtvrtiny z 825.000 tun těchto plodů vyprodukovaných ve světě. Letos ještě nejsou údaje konečné, ale podle prognóz turecká produkce nepřesáhne 430.000 tun. To ve svém důsledku vede ke zvýšení ceny.
"Stát se stáhl z tohoto sektoru před čtyřmi lety. Až do té doby určoval ceny oříšků on," vysvětluje Mehmet Cirav z trabzonské obchodní a zemědělské komory. "Dnes ceny diktuje trh. Loni se jeden kilogram prodával za tři dolary (64 Kč), letos je to více než pět dolarů (107 Kč), protože nabídka je slabá," dodává.
Tento značný nárůst potěšil ty turecké producenty, jejichž sklizeň zůstala více ušetřena. A měl by se odrazit i u zpracovatelů, jako je například firma Oltan. Ta každoročně ve svých novostí zářících halách zpracovává 25.000 tun lískových oříšků a pak je vyváží do celého světa.
Její majitel Sükrü Köleoglu neskrývá své záměry. "Moje náklady jsou stejné, ať oříšky stojí tři nebo pět dolarů. Musím počítat s pracovní silou, s energií, dopravou. Takže když cena oříšků roste, roste s ní i cena mých produktů," vysvětluje.
A tak tento dominový efekt nutně postihne klienty světového sektoru výroby čokolády, kteří se z více než 90 procent zásobují tureckými lískovými oříšky, pověstnými svou kvalitou.
"Určitě nebudou snižovat kvalitu svých výrobků tím, že by do nich dávali méně oříšků. Zvýší tedy své ceny," říká Köleoglu.
Výrobci čokolády, ať už v tabulkách nebo v pastě, které už zasáhl růst ceny jejich hlavní suroviny - kakaa, nyní o zvyšování cen hovoří jen vyhýbavě. "Jestliže nadále poroste cena surovin, nemůžeme vyloučit zvýšení ceny některých výrobků," připouští švýcarský Lindt & Sprüngli.
Společnost Ferrero, výrobce Nutelly a slavného Ferrero Rocher, stanoví ceny svých výrobků až v říjnu, až bude známý objem nové sklizně, a slibuje, že dopad na zákazníka bude minimální.
Cena Nutelly je nyní pro turecké výrobce tou nejmenší starostí. Znepokojují se spíše neustálým růstem kurzu od deregulace v roce 2010, který podle nich zvyšují zásoby některých producentů. A také mají strach z dopadů na sektor, který zaměstnává na 150.000 lidí.
"Když půjdete s cenou příliš vysoko, neprodáte," varuje Mehmet Cirav. "Mimo evropské země bohužel jiné odbytiště nemáme. Jestliže se odvrátí od tureckých oříšků, nebudeme mít kam vyvážet," dodává.
pel lcm


Mohlo by vás také zajímat:
Jak superpočítače v roce 2030 změní předpověď počasí?
Břehy laguny řeckého města Aitoliko pokryly pavučiny
V budoucnu by mohla na Sahaře vzniknout obří solární a větrná elektrárna
Léčivá síla kaštanů
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Pod kalifornským sepervulkánem Long Valley dřímá 240 krychlových kilometrů magmatu
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
NASA objevila na Marsu díru neznámého původu
Záhady planety Mars - část druhá - Byl na Marsu život?

Reklama

Více

11.4.2021
Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů

Ostrov Jáva v Indonésii zasáhlo v sobotu mohutné zemětřesení, které poškodilo nejméně tři stovky domů. Bohužel při zemětřesení... více

9.4.2021
Saudská Arábie plánuje vysadit 10 miliard stromů

Saudská Arábie podnikne veškeré potřebné kroky k tomu, aby do roku 2050 generovala polovinu energie z obnovitelných zdrojů.Součástí... více

6.4.2021
Úbytek světových lesů v roce 2020 vzrostl o 7%

V minulém roce došlo v důsledku požárů, měnícího se klimatu a odlesňování k rekordní ztrátě světových lesů. Podle Univerzity... více

6.4.2021
Nová satelitní mapa oblačnosti

V sekci Satelit je publikovaná nová satelitní mapa s aktuální oblačností a možností zobrazení radarových dat výskytu srážek.  více

4.4.2021
Ostrov Flores v Indonésii pustoší sesuvy půdy a záplavy

V neděli zasáhly ostrov Flores smrtící sesuvy půdy, které zabily přes 40 obyvatel a pohřbily mnoho domů. Sesuvy půdy byly vyvolány... více

2.4.2021
Letní teploty vystřídá v Česku prudké ochlazení

Ještě ve čtvrtek padaly takřka na celém území České republiky teplotní rekordy. Rtuť teploměru se vyšplhala až na 26,5 stupně a... více

31.3.2021
Na celém území Nepálu zuří stovky požárů

Nepál zažívá jednu z nejhorších sezón požárů za posledních 5 let. Po Nepálu zuří stovky lesních požárů, které výrazně... více

28.3.2021
Přívalové deště vyvolaly bleskové záplavy v Tennessee

Státem Tennessee se o víkendu prohnalo několik silných bouří, které doprovázely přívalové deště. Po celém státě zuří bleskové... více

26.3.2021
Alabamou se prohnalo několik tornád

Státem Alabama se ve čtvrtek prohnala silná tornáda, která zabila nejméně 5 osob. Tornáda byla součástí mohutných bouří, které se... více

Všechny články


Odebírejte aktuální články

Články můžete odebírat ve vaší čtečce přes odkaz: https://www.slunecno.cz/rss.php

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter
Reklama


💌 Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

🌗 Lunární kalendář

  • 20.04.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 27.04.Fáze měsíce uplnek
  • 03.05.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 11.05.Fáze měsíce novReklama


Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama