Web Počasí Slunečno.cz™ (Podmínky, ePrivacy) používá cookies a personalizace pro reklamní účely. Pohybem po stránce vyjadřujete souhlas. Odejít

Reklama
Reklama
ReklamaWebkamery Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

AFP: Neúroda tureckých oříšků ohrožuje ceny čokolády


28. září 2014 13:56

Trabzon (Turecko) 27. září (ČTK/AFP) - A co když nějaké to krupobití v Turecku vyšroubuje ceny Nutelly nahoru? Taková myšlenka se zdá být přehnaná, nicméně přichází na mysl milovníkům slavné čokoládové pochoutky, která může být nečekanou obětí špatné sklizně u největšího producenta lískových oříšků na světě, píše agentura AFP.

Adnan Saglam je proti své vůli jedním z hlavních aktérů tohoto scénáře, který znepokojuje světové giganty ze sektoru cukrovinek. Tento šedesátiletý producent lískových oříšků, který má své stromky v provincii Trabzon na severovýchodě země, měl letos jednu z nejhorších sklizní za celý svůj život.
"Letos snížily produkci kroupy. Sklidili jsme jen 80 kilogramů, zatímco jindy z těchto pozemků máme nejméně 150 kilogramů," říká.
Produkce tureckých lískových oříšků, která je soustředěna podél břehů Černého moře, těžce utrpěla nepříznivým počasím konce letošní zimy. Nad 250 metrů nad mořem byly mnohé sady zničeny a produkce celkově silně poklesla.
Loni Turecko vyvezlo více než tři čtvrtiny z 825.000 tun těchto plodů vyprodukovaných ve světě. Letos ještě nejsou údaje konečné, ale podle prognóz turecká produkce nepřesáhne 430.000 tun. To ve svém důsledku vede ke zvýšení ceny.
"Stát se stáhl z tohoto sektoru před čtyřmi lety. Až do té doby určoval ceny oříšků on," vysvětluje Mehmet Cirav z trabzonské obchodní a zemědělské komory. "Dnes ceny diktuje trh. Loni se jeden kilogram prodával za tři dolary (64 Kč), letos je to více než pět dolarů (107 Kč), protože nabídka je slabá," dodává.
Tento značný nárůst potěšil ty turecké producenty, jejichž sklizeň zůstala více ušetřena. A měl by se odrazit i u zpracovatelů, jako je například firma Oltan. Ta každoročně ve svých novostí zářících halách zpracovává 25.000 tun lískových oříšků a pak je vyváží do celého světa.
Její majitel Sükrü Köleoglu neskrývá své záměry. "Moje náklady jsou stejné, ať oříšky stojí tři nebo pět dolarů. Musím počítat s pracovní silou, s energií, dopravou. Takže když cena oříšků roste, roste s ní i cena mých produktů," vysvětluje.
A tak tento dominový efekt nutně postihne klienty světového sektoru výroby čokolády, kteří se z více než 90 procent zásobují tureckými lískovými oříšky, pověstnými svou kvalitou.
"Určitě nebudou snižovat kvalitu svých výrobků tím, že by do nich dávali méně oříšků. Zvýší tedy své ceny," říká Köleoglu.
Výrobci čokolády, ať už v tabulkách nebo v pastě, které už zasáhl růst ceny jejich hlavní suroviny - kakaa, nyní o zvyšování cen hovoří jen vyhýbavě. "Jestliže nadále poroste cena surovin, nemůžeme vyloučit zvýšení ceny některých výrobků," připouští švýcarský Lindt & Sprüngli.
Společnost Ferrero, výrobce Nutelly a slavného Ferrero Rocher, stanoví ceny svých výrobků až v říjnu, až bude známý objem nové sklizně, a slibuje, že dopad na zákazníka bude minimální.
Cena Nutelly je nyní pro turecké výrobce tou nejmenší starostí. Znepokojují se spíše neustálým růstem kurzu od deregulace v roce 2010, který podle nich zvyšují zásoby některých producentů. A také mají strach z dopadů na sektor, který zaměstnává na 150.000 lidí.
"Když půjdete s cenou příliš vysoko, neprodáte," varuje Mehmet Cirav. "Mimo evropské země bohužel jiné odbytiště nemáme. Jestliže se odvrátí od tureckých oříšků, nebudeme mít kam vyvážet," dodává.
pel lcm


Mohlo by vás také zajímat:
Počasí Slunečno.cz jako aplikace pro Windows
Jak superpočítače v roce 2030 změní předpověď počasí?
Břehy laguny řeckého města Aitoliko pokryly pavučiny
V budoucnu by mohla na Sahaře vzniknout obří solární a větrná elektrárna
Léčivá síla kaštanů
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Pod kalifornským sepervulkánem Long Valley dřímá 240 krychlových kilometrů magmatu
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
NASA objevila na Marsu díru neznámého původu

Reklama


Více

22.10.2021
Vichřice Ignatz se prohnala Českou republikou

Ve čtvrtek na našem území vanul silný vítr o rychlosti v nárazech až 105 kilometrů za hodinu. Vítr poničil střechy, strhával stromy a... více

21.10.2021
Počasí Slunečno.cz jako aplikace pro Windows

Představujeme Vám novou aplikaci pro stolní počítače Slunečno.cz. Aplikace je určena především pro Windows 10 a 11. Nabízí rychlou a... více

19.10.2021
Východní Středomoří zasáhlo zemětřesení

V úterý udeřilo ve východní části Středozemního moře zemětřesení o síle šesti stupňů. Otřesy byly cítit na ostrovech Kréta,... více

19.10.2021
Záplavy a sesuvy půdy v jihozápadní Indii

V posledních dnech se výrazně zdramatizovala situace v Indickém státě Kerala. Přívalové deště tu vyvolaly sesuvy půdy, které zabily... více

16.10.2021
Tajfun Kompasu udeřil na Filipínách

Přes severní Filipíny se prohnal tajfun Kompasu, který v několika provinciích vyvolal bleskové záplavy a sesuvy půdy při nichž zahynulo... více

14.10.2021
V Pákistánu udeřilo silné zemětřesení

Před týdnem udeřilo v Pákistánu zemětřesení o síle 5,9 stupňů. Mohutný otřes zapříčinil zřícení desítek domů v jihozápadní... více

13.10.2021
Tropická bouře Pamela směřuje na Mexiko

Hurikán Pamela zeslábl na tropickou bouři a pomalu směřuje na tichomořské pobřeží Mexika. Odborníci z National Hurricane Center se... více

10.10.2021
Povodně v Alabamě zaplavily stovky domů

Během čtvrtka spadly na území Alabamy další vydatné srážky, které rozpoutaly záplavy. V záplavových vodách už zahynuli nejméně... více

8.10.2021
V Japonsku udeřilo silné zemětřesení

Ve čtvrtek udeřilo nedaleko Tokia zemětřesení o síle 6,1 stupňů. Otřes zapříčinil výpadky elektřiny a musely být zastaveny i mnohé... více

Všechny články


Odebírejte aktuální články

Články můžete odebírat ve vaší čtečce přes odkaz: https://www.slunecno.cz/rss.php

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter
Reklama


Newslettter

Počasí na Váš email

Každý den Vám pošleme předpověď
Emaily chodí ráno a bez reklamyOdhlásit newsletter

ReklamaReklama

Další české internetové stránky o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na Počasí Slunečno Slunečnu zatím nenašli:
Reklama