Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Pramen zázraků na Křížové hoře

Pramen zázraků na Křížové hoře

4. března 2014 10:03

Poutní tradice v Čechách a na Moravě má své kořeny ve středověku, kdy měly poutě nejrůznější zaměření a charakter. Prvními cíli poutníků byla místa projevu Boží přítomnosti. Rozšířená byla i pouť mučednická, prosebná či děkovná nebo forma pokání za odčinění hříchů.

Česká krajina je protkaná sítí kostelů, kaplí, kapliček, zázračných studánek a stromů s božími obrázky poměrně hustě. A aby to měl poutník jednodušší, byla mu postavena podél cest boží muka, která dávala odvahu a ubezpečení, že ho Bůh provází, a také sloužila jako orientační bod v krajině. Pravý význam pouti je ale v rovině empirické, nelze ho dost dobře popsat. Musíte jej prostě „prošlápnout“ na pěst.

U zrodu poutního místa na Křížové hoře byla legenda o zázračném kříži a posvátném prameni. V době protireformace byli místní luteráni nuceni z kraje odejít, mezi nimi i sedm bratrů z Jiřetína pod Jedlovou. Při cestě do exilu v Sasku se nejmladšímu, a navíc nemocnému bratrovi zdál sen, v němž ho Ježíš na kříži vyzval k návratu. Vztyčil tedy na hoře první dřevěný kříž a zdraví se mu vrátilo. Pověst o zázračném uzdravení se rozkřikla po kraji a na Křížovou horu začaly proudit stovky poutníků z Čech, Lužice i Saska. Celý areál byl vysvěcen 17. září 1764 a zahrnuje: výjev z Getsemanské zahrady, křížovou cestu, sochu Ecce homo znázorňující sedícího Ježíše s trnovou korunou a sochu Panny Marie.

Celou vzorně udržovanou křížovou cestu je dobře vidět již od úpatí kopce. Má jedenáct zděných rokokových kapliček s reliéfními výjevy svatých, nad zastavením č. 12 a 13 stojí kaple Povýšení svatého Kříže z roku 1759. Ta byla prvních dvacet let dřevěná, zničila ji však vichřice, nepoškozený zůstal pouze kříž a obraz Panny Marie. Na místě, kde byl dřevěný kříž původně umístěn, začal vyvěrat pramen vody, kterému lidé přisoudili zázračné vlastnosti. Před padesáti lety však zmizel a objevil se na jiném místě ve svahu hory v době nedávné. Jako kdyby Křížová hora chtěla ukázat, že ještě neztratila svou sílu. Ostatně její silné energetické působení si můžete na vlastní nohy vyzkoušet. Pro turistu je absolvování křížové cesty po zelené značce docela fyzicky náročné, neboť svah je poměrně příkrý a celý úsek je rozdělen do širokých stupňů. Pokud vám hora sílu nedá, nezbývá než volit jednodušší trasu z náměstí v Jiřetíně obchvatem zprava (cyklostezka č. 3052). Na vrcholku Křížové hory se k zastavení poslednímu (č. 14) – kapli Božího hrobu – vrátíte téměř po rovině kousek po zelené. Areál Křížové hory byl v roce 1969 prohlášen za kulturní památku a patří mezi nejvýznamnější dominanty obce Jiřetína pod Jedlovou. Kromě obnovených poutí se zde občas pořádají i koncerty. Prohlídka poutní kaple je možná po předchozí telefonické domluvě (GSM 724 187 596, Pavel Zoser).

Trochu jinou Kapli najdete pod výrazným hřbetem Křížové hory (563 m n. m.), která se jako součást tzv. tolštejnského panství se zapsal i do dějin hornictví na Šluknovsku (hornické městečko Jiřetín bylo založeno v letech 1548–53 na úpatí hory). V severozápadním svahu se totiž vyskytují křemenné a kalcitové žíly s rudami mědi, olova, zinku a stříbra, které se těžily již od středověku (první doklad o pochází z roku 1474). Prostora zvaná Kaple byla vykutána v jedné ze štol – sv. Jana Evangelisty, která měla jako tzv. dědičná štola především funkci odvodňovací a větrací. Její vchod je u bývalé šmelcovny vedle silnice z Jiřetína do Rybniště. Z celkové délky chodeb 640 metrů je turisticky zpřístupněno 360 metrů v rámci prohlídkové trasy. Další pozůstatky dolování se dochovaly také na sousedním Šibeničním vrchu, v Míšeňském dole pod Tolštejnem a v údolí Milířky jižně od Dolního Podluží, kde byla zřízena hornická naučná stezka.

Informace: www.jiretin.cz

text a foto: Dana Jakoubková



Mohlo by vás dále zajímat


· Řeka Dyje odkryla základy starého Bítova
· Hrad Bezděz zahájí sezónu až za týden, cestu zatarasil strom
· Hrady a zámky se otevřou, počasí většinu správců neodradilo
· V parku Podyjí u Znojma je 12 stezek uzavřených kvůli stromům
· V Hostýnských vrších nedaleko Trojáku stojí nová rozhledna
· V Praze bylo 34 stupňů, na koupalištích nebylo k hnutí
· Řeky klesají, menší toky jsou sjízdné jen v krátkých úsecích
· Déšť přidal vody v řekách, většina je dobře splavná
· Vody v řekách ubývá, velké toky jsou ale stále splavné
· Koupaliště v hradeckém kraji postupně zahajují letní sezonu

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows



Logo Počasí Slunečno

Umělá inteligence prozrazuje, co vše zobrazuje logo Počasí Slunečno.
Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď na plochu Windows

Přidejte si na plochu Windows předpověď přímo pro vaše místo.
Videa Počasí Slunečno.cz na Youtube

Přírodopisné dokumenty

Přeloženo do češtiny pomocí umělé inteligence

Krásné fotografie přírody | Tapety na pozadí do počítače

Článek
Fotogalerie jarních květin
13. dubna 2023 12:19
Článek
Fotografie slunečné zimní krajiny
7. prosince 2022 17:13
Článek
Obrázky na téma slunečno
25. srpna 2022 05:03
Článek
Obrázky květin
5. června 2022 12:12