Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

Hrady a zámky se otevřou, počasí většinu správců neodradilo


3. duben 2015 12:35

Praha 3. dubna (ČTK) - Velká většina hradů a zámků se o víkendu otevře, jejich správce od zahájení sezony špatné počasí posledních dnů neodradilo. Ani o Velikonocích nemá být teplo, takže lidé mohou vybírat mezi tím, zda ve svém volnu navštíví čerstvě zpřístupněné památky, nebo si pojedou zalyžovat na hory, kde napadl nový sníh.

"Uvidíme, co to udělá o víkendu. Možná naopak počasí vyžene návštěvníky do vytápěných prostor, kde chystáme velikonoční jarmark," řekla kastelánka hradu Šternberk Helena Gottwaldová. Velikonoce jsou podle ní pro správce památek v Olomouckém kraji jedním z vrcholů sezony.
Počasí může zamíchat i s návštěvností na Helfštýně na Přerovsku, který po celý velikonoční víkend obsadí řemeslníci. "Výkyvy návštěvnosti podle počasí jsou obrovské. Měli jsme sezonu, kdy branami hradu o Velikonocích prošlo 5000 lidí. Když v roce 2013 napadlo 30 centimetrů sněhu, neměli jsme asi desetinu z tohoto počtu," řekl kastelán hradu Jan Lauro.
Státní památky v Pardubickém kraji zahájí sezonu přes nepřízeň počasí v plánovaných termínech. Jen hrad Litice na Orlickoústecku bude kvůli pádu části zdiva veřejnosti v dubnu uzavřen, po opravách by měl být přístupný zřejmě od května. Hrad Kunětická hora a zámek Slatiňany se tevřou 4. dubna, skanzen na Veselém Kopci 28. dubna. Už 28. února zahájil sezonu v omezeném režimu hrad Svojanov na Svitavsku, 28. března zámek v Litomyšli.
Ani ve Zlínském kraji počasí zahájení sezony neovlivnilo. "V dubnu jsou (hrady) otevřené o víkendech, přípravy pokračují podle plánu," řekla Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu, který státní památky spravuje.
Na Vysočině, na zámku v Náměšti nad Oslavou a na hradě Lipnici, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, začne sezona podle plánu v sobotu 4. dubna. Většina ostatních památek v kraji se návštěvníkům otevřela minulý víkend nebo 1. dubna.
Památky se o víkendu otevřou i v Moravskoslezském kraji."Jsme připraveni. Velikonoce na zámku budou přesně podle plánu," řekla ČTK kastelánka zámku v Raduni na Opavsku Eva Kolářová. Návštěvníci se mohou těšit na obměněné expozice. Stejně tak se bude sezona zahajovat i na zámku v Kuníně na Novojičínsku. Největší tamní novinkou jsou tři vzácné obrazy z 19. století, které zámku věnovali potomci bývalých majitelů.
To na královském hradě Bezděz na Českolipsku kvůli sněhu a ledu zahájení sezony odložili. Riziko úrazů na přístupové cestě je příliš velké, řekl kastelán Kamil Seidl. Hrad postavený ve 13. století se měl veřejnosti otevřít dnes, snad se to podle Seidla povede o víkendu. "Zatím je to velký otazník. Když počasí dovolí, sleze sníh a nebyla by námraza, tak bychom chtěli otevřít v neděli a v pondělí," uvedl kastelán.
Také hrad Valdštejn v Českém ráji kvůli nepřízni počasí o víkendu omezí provoz. V sobotu a neděli bude otevřený jen od 13:00 do 16:00 a bude zkrácena prohlídka zadní části hradu, kde je kluzký povrch, a hrozí nebezpečí úrazu. Zrušen byl doprovodný program připravovaný na neděli.
V sousedním Ústeckém kraji se v sobotu otevře zámek Ploskovice na Litoměřicku, který je oblíbený mezi filmaři. Většina památek zahájila sezónu velikonočními výstavami a akcemi. Už od 1. dubna byl zpřístupněn zámek Velké Březno na Ústecku. Ten sice dočasně zavře, důvodem je ale natáčení seriálu Já, Mattoni.
Špatné počasí neohrozí ani zahájení sezony v Bečově nad Teplou. Brány zámku v Karlovarském kraji se otevřou o víkendu 4. a 5. dubna od 10 do 17 hodin, otevřeno bude i o Velikonočním pondělí. Mimořádné předsezónní prohlídky jsou připraveny i na dnešek odpoledne. Na chebském hradě ale nepříznivé počasí zasáhlo do programu už ve středu. Zrušena byla akce Hurá na hrad s lampionem, která měla být zakončena ohňostrojem.
V Plzeňském kraji by počasí nemělo otevření památek zabránit. Ohlášený velikonoční program bude mít i nejvýše položený královský hrad v Česku - Kašperk s nadmořskou výškou 886 metrů. "Velikonoční program normálně bude, napadlo kolem pěti centimetrů sněhu a je souvislá vrstva. Na zimní provoz jsme ale z našich zimních prohlídek zvyklí," řekl ČTK kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda. Správa hradu připraví pro turisty, kteří musejí na hrad jít nejméně 1,2 kilometru od parkoviště, jednu vytápěnou místnost na zahřátí. "Pouze jsme trochu změnili plány v tom, že jsme ochotnické ztvárnění nejstarší české divadelní hry ze 14. století Mastičkář, přesunuli z nádvoří do podsklepení purkrabství," řekl Svoboda.

 

foto: iHošek


Mohlo by vás také zajímat:
Řeka Dyje odkryla základy starého Bítova
Hrad Bezděz zahájí sezónu až za týden, cestu zatarasil strom
V parku Podyjí u Znojma je 12 stezek uzavřených kvůli stromům
V Hostýnských vrších nedaleko Trojáku stojí nová rozhledna
V Praze bylo 34 stupňů, na koupalištích nebylo k hnutí
Řeky klesají, menší toky jsou sjízdné jen v krátkých úsecích
Déšť přidal vody v řekách, většina je dobře splavná
Vody v řekách ubývá, velké toky jsou ale stále splavné
Koupaliště v hradeckém kraji postupně zahajují letní sezonu
Velké české řeky jsou splavné, ale místy se objevují mělčiny

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

4.3.2021
Nový Zéland zasáhlo zemětřesení o síle osmi stupňů

Na severním ostrově Nového Zélandu udeřilo mohutné zemětřesení o síle osmi stupňů na Richterově stupnici . Krátce po otřesu bylo... více

2.3.2021
Za minulý rok světově klesly emise CO2 o 5,8%

V roce 2020 došlo ke globálnímu snížení emisí oxidu uhličitého o 5,8%. K poklesu došlo zejména z důvodu omezení ekonomické aktivity v... více

28.2.2021
Severozápadní Brazílii sužují záplavy

V posledních dnech zasáhly brazilský stát Akko u hranic s Peru ničivé záplavy, které zatopily nejméně deset měst. Nejvíce se rozvodnila... více

27.2.2021
Prachové částice ze Sahary dorazily do Evropy

Za poslední týden se do značné části Evropy dostala oblaka prachu ze Sahary, která zbarvila sníh dokonce i v České republice. Prachové... více

26.2.2021
Golfský proud rekordně zpomalil

Z několika vědeckých studií je patrné, že došlo k největšímu zeslabení golfského proudu za posledních tisíc let. Dokonce existují... více

24.2.2021
Izrael čelí závažné ekologické katastrofě

Izrael se momentálně potýká s jednou z nejhorších ekologických katastrof v zemi. Úředníci museli uzavřít všechny středomořské... více

23.2.2021
Jižní Filipíny zasáhla bouře Dujuan

Několik tisíc lidí muselo být evakuováno z jižních Filipín, protože celou oblast zasáhla tropická bouře Dujuan. Bouře přinesla silné... více

20.2.2021
Jakartu zasáhly monzunové záplavy

Indonésie se momentálně potýká s rozsáhlými povodněmi, které zasáhly i hlavní město Jakarta. Záchranáři už museli evakuovat přes... více

18.2.2021
Sicilská sopka Etna chrlí žhavou lávu

V úterý se znovu probudila nejaktivnější evropská sopka Etna ležící na Sicílii. Etna chrlí žhavou lávu a oblaka sopečného popílku... více

Všechny články

Reklama


Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 06.03.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 13.03.Fáze měsíce nov
  • 21.03.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 28.03.Fáze měsíce uplnekReklama
Nejlevnější povinné ručení

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama