SlunečnoPředpověď počasí Slunečno.cz - Články o počasí - Petúnie a surfinie

Petúnie a surfinie

12. června 2022 16:51

Z botanického hlediska jsou surfinie a petúnie totožné. Jejich nároky na pěstování jsou tudíž podobné, ale vlastnosti se různí. Surfinie dobře snáší i vytrvalý déšť, ta rostlina pořád vypadá hezky, zatímco když na petúnie naprší, jsou unavené a trvá jim dlouho, než vypadají zase hezky. Petúnie si na rozdíl od surfinií můžete vybrat buď vzpřímené, nebo převislé a škála barev, v nichž byly petúnie vyšlechtěny, je také mnohem větší než u surfinií. Co ale naopak petúnie u surfinií nikdy nedoženou, jsou ty nádherné i více než metrové barevné záclony květů.

Petúnie - jejich jméno je odvozeno od brazilsko-indiánského jména jiné lilkovité rostliny, tabáku (petun). Jsou šlechtěny již více než 150 let. Se šlechtěním se začalo v roce 1825 a vedle Angličanů se mu věnovaly francouzské a belgické semenářské firmy jako např. Vilmorin a van Houtte. V Německu se jim proslavili erfurtští šlechtitelé Benary a Heinemann, kteří značně rozšířili sortiment. Se šlechtěním silně plnokvětých petúnií pak přišla teprve asi o 100 let později japonská semenářská firma Sakasa. V Čechách se pěstováním petúnií proslavila zvláště firma Černý v Jaroměři. Rodiči moderních zahradních petúnií jsou bělokvětá, vonná Petunia axillaris a růžovofialová Petunia violacea.

Dnes se pěstují početné 25 az 30 cm vysoké velkokvěté kultivary. Paleta jejich barev je bohatá, od čistě bílé přes různé růžové a červené tónové nuance až k fialové, ba dokonce nechybí mezi nimi ani žlutá či blankytně modrá. Žlutokvěté petúnie byly dlouho nesplnitelným snem šlechtitelů a uspokojivě jich bylo dosaženo teprve v době zcela nedávné. Kultivary jako 'Sommer Sun', 'Ruban Jaunes' nebo Magic Jaune', 'California Girl' či 'Yellow Magic' kvetou v rozličných žlutých tónech a jsou stále více a více dostupnější. Vedle toho existují drobno- a mnohokvěté kultivary s bíle lemovanými nebo purpurově žilkovanými květy a kultivary převislé (skupina "Pendula") s lodyhami až 80 cm dlouhými. Za zvlášť odolné vůči poškození deštěm se považují tzv. Petunia "Multiflora-hybridy" zvláště ze skupiny "Floribunda - F¹-hybridy".

Surfinie - název surfinie se vžil pro vegetativně množené petúnie, vyznačující se převislým růstem. Původně ale šlo jen o obchodně chráněný název pro novinku v rámci pěstování petúnií, kterou začátkem devadesátých let představila japonská firma Suntory. Odrůda s menšími sytě červenofialovými květy a příznačným názvem Revolution však způsobila skutečnou revoluci. Prodávala se až do roku 2005.

Po ní následovala velkokvětá Violet Wonder´s s levandulově modrými květy, zákazníky ale příliš nezaujala. Na rozdíl od její nástupkyně, velkokvěté odrůdy Shihi Purple, která je i po letech stále populární základní odrůdou. Na otázku, jaký je tedy rozdíl mezi petúniemi a surfiniemi, lze odpovědět, že surfinie jsou druhem petúnií.Jsou mnohem odolnější než klasické petúnie. Rostliny rychle a bohatě narůstají, na rozdíl od klasických petúnií skvěle odolávají povětrnostním podmínkám, snáší jarní i podzimní mrazíky, tak často je netrápí obvyklé nemoci. Hodí se do truhlíků i závěsných květináčů.

Právě díky svým úžasným vlastnostem a bohatým kaskádám květů si surfinie získaly srdce pěstitelů po celém světě. Velmi žádané jsou i v Česku. Zřejmě také proto, že zde máme dokonce vlastní licenční množitele. Nabídka na trhu je tak skutečně široká. Velké oblibě se těší právě velkokvěté surfinie, a to Shihi Purple – červenofialová, White – bílá, Blue – modrá, Hot Pink – růžová s kresbou. Existují i další barevné odstíny až na jasně červenou a sytě žlutou odrůdu. Na trhu jsou i drobnokvěté surfinie, dále pak plnokvěté označované jako surfinia Double.

Dále pak lze zakoupit surfinie kompaktní, které netvoří převisy – ty nesou označení PATIO nebo TABLE. Tyto odrůdy se sázejí do květináčů, kde nechceme převis. Pokud naopak toužíme po opravdu mohutném převisu jak z alpského statku, pak sáhněte po odrůdě REPENS. Pěstování surfinií není žádná věda, dále si řekneme, co potřebují, věda je ale vybrat správnou odrůdu, respektive chce to poradit se, abyste nevybrali dvě krásné barvy, které k sobě sice hezky barevně ladí, ale každá roste do jiného tvaru.

Základní informace pro pěstitele jak petúnií tak surfinií:

Doba květu: Od května do září (někdy až do zámrazu).

Čeleď: Solanaceae,lilkovité.

Původ: Předkové jsou z Jižní Ameriky.

Umístění: Výsluní.

Substrát: Jednotná zemina, směs pro balkónové květiny.

Výsadba: Zakoupené nebo vypěstované mladé rostliny se vysazují na vzdálenost 20-25 cm.

Zálivka, hnojení: Vydatně zalévat a týdně slabě přihnojit.

Další péče: Odkvetlé, uvadající květy denně odštipovat, semeno se tvoří velmi záhy. Po prvním kvetení (konec července, začátek srpna), když už jsou značně dlouhé a rostliny se začínají rozvalovat, všechny výhony sestřihněte asi na polovinu. Petúnie znovu obrazí do 14 dnů, porostou košatěji a pokvetou stejně krásně a vydatně jako předtím.

Přezimování: Odpadá.

Škůdci, choroby: Především mšice!

Množení: Výsev semen od února při spodní teplotě 20-22 °C.

Varování: Petúnie náleží k jedovatým lilkovitým rostlinám.

Zdroje: Halina Heitzová - Balkonové rostliny, www.ceskenapady.czwww.abecedazahrady.dama.cz

 


Mohlo by vás také zajímat:
Vodopády Iguazu
Obrázky květin
Přehrady světa - Tři soutěsky
Nusa Penida - Bali
Obrázky východu slunce
Nádherné vodopády - tapety na pozadí
Květy ovocných stromů
Jarní příroda obrázky na pozadí
Jarní déšt fotosérie Krásné fotografie

Další články

29.6.2022
Morning Glory

Mraky Morning Glory, mraky ranní slávy nebo plíživé mraky, jsou jedny z méně častých mraků, které... více

Když se Andrew McCarthy na začátku pandemie COVID-19 ocitl bez práce, proměnil svou vášeň v kariéru. Začal... více

Vybrali jsme pro Vás 7 světových pláží, na jejichž návštěvu se vyplatí šetřit. více

Jako děti se mnozí z nás dozvídají o podivuhodném procesu, při kterém se housenka proměňuje v motýla... více

Všechny zahrady, jakkoli pečlivě udržované, jsou útočištěm některých škůdců a chorob, ale přirozená... více

Americké úřady uzavřely kvůli záplavám Yellowstonský národní park a nařídily více než 10 000... více

Více než 100 mrtvých, miliony vysídlených při historických záplavách v Bangladéši a v severní... více

Asi sto kilometrů od vzácného pobřeží Chorvatska leží přírodní poklad země. Národní park Plitvická... více

V úterý 21. června před polednem nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu... více

Bez patřičného přísunu vody budou rostliny trpět suchem, případně uhynou. Po většinu roku, od poloviny... víceVšechny články

Newslettter

Počasí na Váš email

Každý den ráno pošleme předpověď
Emaily chodí ráno a bez reklamyOdhlásit newsletterFotogalerie počasí

Fotogalerie přírody

FotogalerieFotogalerie
FotogalerieFotogalerie

Lunární kalendář

Lunární kalendář

  • zítraFáze měsíce prv_ctvrt
  • 13.07.Fáze měsíce uplnek
  • 20.07.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 28.07.Fáze měsíce novFacebook Počasí Slunečno.cz
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play