Web Počasí Slunečno.cz™ (Podmínky, ePrivacy) používá cookies a personalizace pro reklamní účely. Pohybem po stránce vyjadřujete souhlas. Odejít

Reklama
Reklama
ReklamaWebkamery Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

O víkendu stoupne riziko napadení klíštětem na šestý z 10 stupňů


11. dubna 2015 13:22

Praha (ČTK) - Klíšťata začínají s teplejším počasím útočit. O víkendu, kdy se teploty mají vyšplhat až na 21 stupňů Celsia, stoupne riziko napadení klíštětem na šestý z deseti stupňů, uvádí v aktuální předpovědi hydrometeorologický ústav.

Na vycházku do přírody je proto vhodné světlejší oblečení, klíště je na něm lépe vidět. Už při pobytu venku se také vyplatí kontrola, zda se klíště na oděv přichytilo, a případně ho ihned odstranit. Doporučený je repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a večer a znovu ráno prohlédnout celé tělo a případná klíšťata odstranit.

Termín aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat připravených k napadení na celkové populaci klíšťat v dané lokalitě. Čím větší je počet takto aktivních klíšťat, tím vyšší je i ohlášený stupeň rizika. Při vyšším stupni také roste riziko nakažení lymskou boreliózou či klíšťovým zánětem mozku.

Člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice na podporu očkování docent Rastislav Maďar ČTK řekl, že řada lidí podléhá mýtům o klíšťatech i očkování proti klíšťové encefalitidě, což jejich riziko napadení klíštětem a případného onemocnění zvyšuje.
Nejrozšířenějším mýtem je, že klíště žije jen v lese a skáče ze stromů. "Pravdou je, že lesy jsou hlavním teritoriem klíšťat, to ale neznamená, že se s nimi nemůžeme setkat na zahrádkách, loukách, na procházce, v městských parcích nebo na březích rybníků. Klíšťata číhají všude," upozornil.

Dalším mýtem je, že s repelentem je člověk před klíštětem v bezpečí. Ochrana repelentem není stoprocentní, ani když se ho použije dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikace se musí opakovat. "Navíc musí být repelent pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště hledá skupinky, kudy se na kůži dostat," řekl Maďar s tím, že jedinou účinnou ochranou je očkování. Účinná vakcína je zatím jen proti klíšťovému zánětu mozku.

Za mýtus označil Maďar i to, že klíště jde jen na lidi se "sladkou" krví. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. "Klíště číhá ukryté v porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvíli přichytit," popsal lékař.

Další mýtus je, že klíšťata nejdou na světlé oblečení. Nemají tak vyvinutý zrak, aby je odradilo světlé, tmavé či strakaté oblečení. Barva pro ně nehraje roli, jedinou výhodou je, že na světlé látce člověk klíště snáze zahlédne a může ho rychleji odstranit.

Mýtus je i to, že by se klíšťata vyskytovala jen v některých oblastech ČR. Nejvíc případů nákazy je sice zaznamenáno v jižních a západních Čechách, nákazy jsou ale hlášeny z celého území. "Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, očkovat se dá během celého roku, rozdíl je jen v tom, že v teplých měsících se používá zrychlené očkovací schéma," shrnul Maďar.
stupeň

výše rizika doporučení

1 a 2 malé riziko Do přírody zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas ho prohlédnout, zejména kalhoty, případně hned odstranit přichycená klíšťata (doporučení platí i pro ostatní stupně rizika). Prohlídka těla večer a další den ráno a případná klíšťata odstranit.

3 a 4 mírné riziko Použít repelent, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

5 a 6 středně velké riziko Použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

7 a 8 velké riziko Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

9 a 10 nejvyšší riziko Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Zdroj: ČHMÚ

 

 


Mohlo by vás také zajímat:
Nová satelitní mapa oblačnosti
Ochrana uživatelských dat a osobních údajů uživatelů webu Slunecno.cz
Vlnu veder v ČR vystřídalo výrazné ochlazení
Už padají kaštany. Podzim přijde brzy. Ochlazení potvrzené přírodou
Zajděte si pro dárečky do prodejny T-Mobile
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
Lído Jordánová ty jsi mě okradla
Účetní Lída a Filip z Meteoaktuality.cz chybí
Země má druhý nejteplejší rok a třetí nejteplejší květen podle záznamů NOAA
Najít ideální kadeřnici již nebude problém

Reklama


Více

21.10.2021
Počasí Slunečno.cz jako aplikace pro Windows

Představujeme Vám novou aplikaci pro stolní počítače Slunečno.cz. Aplikace je určena především pro Windows 10 a 11. Nabízí rychlou a... více

19.10.2021
Východní Středomoří zasáhlo zemětřesení

V úterý udeřilo ve východní části Středozemního moře zemětřesení o síle šesti stupňů. Otřesy byly cítit na ostrovech Kréta,... více

19.10.2021
Záplavy a sesuvy půdy v jihozápadní Indii

V posledních dnech se výrazně zdramatizovala situace v Indickém státě Kerala. Přívalové deště tu vyvolaly sesuvy půdy, které zabily... více

16.10.2021
Tajfun Kompasu udeřil na Filipínách

Přes severní Filipíny se prohnal tajfun Kompasu, který v několika provinciích vyvolal bleskové záplavy a sesuvy půdy při nichž zahynulo... více

14.10.2021
V Pákistánu udeřilo silné zemětřesení

Před týdnem udeřilo v Pákistánu zemětřesení o síle 5,9 stupňů. Mohutný otřes zapříčinil zřícení desítek domů v jihozápadní... více

13.10.2021
Tropická bouře Pamela směřuje na Mexiko

Hurikán Pamela zeslábl na tropickou bouři a pomalu směřuje na tichomořské pobřeží Mexika. Odborníci z National Hurricane Center se... více

10.10.2021
Povodně v Alabamě zaplavily stovky domů

Během čtvrtka spadly na území Alabamy další vydatné srážky, které rozpoutaly záplavy. V záplavových vodách už zahynuli nejméně... více

8.10.2021
V Japonsku udeřilo silné zemětřesení

Ve čtvrtek udeřilo nedaleko Tokia zemětřesení o síle 6,1 stupňů. Otřes zapříčinil výpadky elektřiny a musely být zastaveny i mnohé... více

6.10.2021
Monzunové deště a záplavy v Thajsku

Střední Thajsko už několik dní sužují rozsáhlé záplavy, které vyvolaly monzunové deště. Varování před záplavami už platí ve... více

Všechny články


Odebírejte aktuální články

Články můžete odebírat ve vaší čtečce přes odkaz: https://www.slunecno.cz/rss.php

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter
Reklama


Newslettter

Počasí na Váš email

Každý den Vám pošleme předpověď
Emaily chodí ráno a bez reklamyOdhlásit newsletter

ReklamaReklama

Další české internetové stránky o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na Počasí Slunečno Slunečnu zatím nenašli:
Reklama