Reklama
Reklama
ReklamaWebkamery Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

O víkendu stoupne riziko napadení klíštětem na šestý z 10 stupňů


11. duben 2015 13:22

Praha (ČTK) - Klíšťata začínají s teplejším počasím útočit. O víkendu, kdy se teploty mají vyšplhat až na 21 stupňů Celsia, stoupne riziko napadení klíštětem na šestý z deseti stupňů, uvádí v aktuální předpovědi hydrometeorologický ústav.

Na vycházku do přírody je proto vhodné světlejší oblečení, klíště je na něm lépe vidět. Už při pobytu venku se také vyplatí kontrola, zda se klíště na oděv přichytilo, a případně ho ihned odstranit. Doporučený je repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a večer a znovu ráno prohlédnout celé tělo a případná klíšťata odstranit.

Termín aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat připravených k napadení na celkové populaci klíšťat v dané lokalitě. Čím větší je počet takto aktivních klíšťat, tím vyšší je i ohlášený stupeň rizika. Při vyšším stupni také roste riziko nakažení lymskou boreliózou či klíšťovým zánětem mozku.

Člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice na podporu očkování docent Rastislav Maďar ČTK řekl, že řada lidí podléhá mýtům o klíšťatech i očkování proti klíšťové encefalitidě, což jejich riziko napadení klíštětem a případného onemocnění zvyšuje.
Nejrozšířenějším mýtem je, že klíště žije jen v lese a skáče ze stromů. "Pravdou je, že lesy jsou hlavním teritoriem klíšťat, to ale neznamená, že se s nimi nemůžeme setkat na zahrádkách, loukách, na procházce, v městských parcích nebo na březích rybníků. Klíšťata číhají všude," upozornil.

Dalším mýtem je, že s repelentem je člověk před klíštětem v bezpečí. Ochrana repelentem není stoprocentní, ani když se ho použije dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikace se musí opakovat. "Navíc musí být repelent pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště hledá skupinky, kudy se na kůži dostat," řekl Maďar s tím, že jedinou účinnou ochranou je očkování. Účinná vakcína je zatím jen proti klíšťovému zánětu mozku.

Za mýtus označil Maďar i to, že klíště jde jen na lidi se "sladkou" krví. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. "Klíště číhá ukryté v porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvíli přichytit," popsal lékař.

Další mýtus je, že klíšťata nejdou na světlé oblečení. Nemají tak vyvinutý zrak, aby je odradilo světlé, tmavé či strakaté oblečení. Barva pro ně nehraje roli, jedinou výhodou je, že na světlé látce člověk klíště snáze zahlédne a může ho rychleji odstranit.

Mýtus je i to, že by se klíšťata vyskytovala jen v některých oblastech ČR. Nejvíc případů nákazy je sice zaznamenáno v jižních a západních Čechách, nákazy jsou ale hlášeny z celého území. "Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, očkovat se dá během celého roku, rozdíl je jen v tom, že v teplých měsících se používá zrychlené očkovací schéma," shrnul Maďar.
stupeň

výše rizika doporučení

1 a 2 malé riziko Do přírody zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas ho prohlédnout, zejména kalhoty, případně hned odstranit přichycená klíšťata (doporučení platí i pro ostatní stupně rizika). Prohlídka těla večer a další den ráno a případná klíšťata odstranit.

3 a 4 mírné riziko Použít repelent, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

5 a 6 středně velké riziko Použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

7 a 8 velké riziko Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

9 a 10 nejvyšší riziko Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Zdroj: ČHMÚ

 

 


Mohlo by vás také zajímat:
Nová satelitní mapa oblačnosti
Ochrana uživatelských dat a osobních údajů uživatelů webu Slunecno.cz
Vlnu veder v ČR vystřídalo výrazné ochlazení
Už padají kaštany. Podzim přijde brzy. Ochlazení potvrzené přírodou
Zajděte si pro dárečky do prodejny T-Mobile
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
Lído Jordánová ty jsi mě okradla
Účetní Lída a Filip z Meteoaktuality.cz chybí
Země má druhý nejteplejší rok a třetí nejteplejší květen podle záznamů NOAA
Najít ideální kadeřnici již nebude problém

Reklama


Více

5.5.2021
Videoseriál o přírodě na Slunecno.cz

Chystáme pro vás nový mini videoseriál o přírodě a zvířatech vysílaný na Youtube z produkce webu Slunecno.cz - První díl z arabské... více

5.5.2021
Provincii Jiangsu v Číně zasáhla extrémní bouřka

Deltu řeky Yangtze zasáhla velmi silná bouře, která ohrozila na životě tisíce obyvatel v provincii Jiangsu na východě Číny. Bouři... více

3.5.2021
Rychlost tání pevninských ledovců se za posledních 20 let zdvojnásobila

Podle nové studie, která byla publikovaná v časopise Nature tají světové ledovce rychleji než se původně předpokládalo. Za uplynulých... více

30.4.2021
Texas a Oklahomu zasáhly ničivé bouře

Od poloviny týdne se Texasem a Oklahomou šíří ničivé bouře, při kterých mnohdy padaly kroupy velikosti softballových míčků. Silné... více

28.4.2021
Na severovýchodě Indie udeřilo zemětřesení

Ve středu došlo nedaleko města Dhekiajuli ve státě Ásám v Indii k zemětřesení o síle šesti stupňů. Silné otřesy byly citelné i v... více

26.4.2021
Národní park Killarney a pohoří Mourne v Irsku zachvátily požáry

Před několika dny propukl na svazích hory Slieve Donard v Irsku požár, který se během víkendu rozšířil a sežehl desítky hektarů... více

24.4.2021
Tanzanii a Zanzibar ohrožuje tropická deprese Jobo

Před několika hodinami cyklón Jobo oslabil na tropickou depresi a svými větry ohrožuje Zanzibar a Tanzanii. Největšímu náporu tropické... více

22.4.2021
Záplavy pustoší hlavní město Angoly

Divoká voda zaplavila v Angole tisíce obydlí a ohrozila na životě nejméně 11 tisíc obyvatel hlavního města Luandy. Ze zpráv provinční... více

22.4.2021
22.4. - Den Země - Zasaď strom

Den Země je celosvětová happeningová událost připadající na den 22. dubna, pořádaná na podporu ochrany životního prostředí a planety... více

Všechny články


Odebírejte aktuální články

Články můžete odebírat ve vaší čtečce přes odkaz: https://www.slunecno.cz/rss.php

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter
Reklama


Newslettter

Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

Lunární kalendář

  • 11.05.Fáze měsíce nov
  • 19.05.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 26.05.Fáze měsíce uplnek
  • 02.06.Fáze měsíce posl_ctvrtReklama


Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na Počasí Slunečno Slunečnu zatím nenašli:
Přidat mezzi oblíbené stránkyPřidat Slunečno.cz do oblíbených | Nastavit jako HOMEPAGENastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

Posunout stránku nahoru Posunout stránku nahoru Posunout stránku nahoru
Reklama