Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

O víkendu stoupne riziko napadení klíštětem na šestý z 10 stupňů


11. duben 2015 13:22

Praha (ČTK) - Klíšťata začínají s teplejším počasím útočit. O víkendu, kdy se teploty mají vyšplhat až na 21 stupňů Celsia, stoupne riziko napadení klíštětem na šestý z deseti stupňů, uvádí v aktuální předpovědi hydrometeorologický ústav.

Na vycházku do přírody je proto vhodné světlejší oblečení, klíště je na něm lépe vidět. Už při pobytu venku se také vyplatí kontrola, zda se klíště na oděv přichytilo, a případně ho ihned odstranit. Doporučený je repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a večer a znovu ráno prohlédnout celé tělo a případná klíšťata odstranit.

Termín aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat připravených k napadení na celkové populaci klíšťat v dané lokalitě. Čím větší je počet takto aktivních klíšťat, tím vyšší je i ohlášený stupeň rizika. Při vyšším stupni také roste riziko nakažení lymskou boreliózou či klíšťovým zánětem mozku.

Člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice na podporu očkování docent Rastislav Maďar ČTK řekl, že řada lidí podléhá mýtům o klíšťatech i očkování proti klíšťové encefalitidě, což jejich riziko napadení klíštětem a případného onemocnění zvyšuje.
Nejrozšířenějším mýtem je, že klíště žije jen v lese a skáče ze stromů. "Pravdou je, že lesy jsou hlavním teritoriem klíšťat, to ale neznamená, že se s nimi nemůžeme setkat na zahrádkách, loukách, na procházce, v městských parcích nebo na březích rybníků. Klíšťata číhají všude," upozornil.

Dalším mýtem je, že s repelentem je člověk před klíštětem v bezpečí. Ochrana repelentem není stoprocentní, ani když se ho použije dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikace se musí opakovat. "Navíc musí být repelent pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště hledá skupinky, kudy se na kůži dostat," řekl Maďar s tím, že jedinou účinnou ochranou je očkování. Účinná vakcína je zatím jen proti klíšťovému zánětu mozku.

Za mýtus označil Maďar i to, že klíště jde jen na lidi se "sladkou" krví. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. "Klíště číhá ukryté v porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvíli přichytit," popsal lékař.

Další mýtus je, že klíšťata nejdou na světlé oblečení. Nemají tak vyvinutý zrak, aby je odradilo světlé, tmavé či strakaté oblečení. Barva pro ně nehraje roli, jedinou výhodou je, že na světlé látce člověk klíště snáze zahlédne a může ho rychleji odstranit.

Mýtus je i to, že by se klíšťata vyskytovala jen v některých oblastech ČR. Nejvíc případů nákazy je sice zaznamenáno v jižních a západních Čechách, nákazy jsou ale hlášeny z celého území. "Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, očkovat se dá během celého roku, rozdíl je jen v tom, že v teplých měsících se používá zrychlené očkovací schéma," shrnul Maďar.
stupeň

výše rizika doporučení

1 a 2 malé riziko Do přírody zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas ho prohlédnout, zejména kalhoty, případně hned odstranit přichycená klíšťata (doporučení platí i pro ostatní stupně rizika). Prohlídka těla večer a další den ráno a případná klíšťata odstranit.

3 a 4 mírné riziko Použít repelent, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

5 a 6 středně velké riziko Použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

7 a 8 velké riziko Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

9 a 10 nejvyšší riziko Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Zdroj: ČHMÚ

 

 


Mohlo by vás také zajímat:
Ochrana uživatelských dat a osobních údajů uživatelů webu Slunecno.cz
Vlnu veder v ČR vystřídalo výrazné ochlazení
Už padají kaštany. Podzim přijde brzy. Ochlazení potvrzené přírodou
Zajděte si pro dárečky do prodejny T-Mobile
Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
Lído Jordánová ty jsi mě okradla
Účetní Lída a Filip z Meteoaktuality.cz chybí
Země má druhý nejteplejší rok a třetí nejteplejší květen podle záznamů NOAA
Najít ideální kadeřnici již nebude problém
Česku republiku zasáhly silné bouřky

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

27.1.2021
Alabamu zasáhlo tornádo EF-3

V úterý udeřilo na město Fultondale v Alabamě tornádo o síle EF-3 a zabilo nejméně jednoho člověka. Dvě desítky osob byly zraněny a... více

24.1.2021
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení

Ve čtvrtek udeřilo na jižních Filipínách zemětřesení o síle sedmi stupňů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o hluboké zemětřesení,... více

23.1.2021
Na Mosambik směřuje tropický cyklón Eloise

Cyklón Eloise zasáhl Madagaskar a nyní se nezadržitelně blíží na Mosambik, který s největší pravděpodobností zasáhne už v sobotu... více

20.1.2021
Požáry nadále sužují jižní Kalifornii

Velké množství lesních požárů už donutilo k evakuaci tisíce obyvatel jižní Kalifornie. Hasičům komplikuje snahu o uhašení požárů... více

19.1.2021
Argentinu zasáhlo mohutné zemětřesení

V pondělí udeřilo nedaleko San Juan v severozápadní Argentině zemětřesení. Nejsilnější z otřesů dosahoval síly 6,4 stupně a... více

16.1.2021
Zemětřesení v Indonésii zabilo 40 obyvatel

Ostrov Sulawesi v Indonésii zasáhlo mělké zemětřesení o síle 6,2 stupně a napáchalo ohromné škody. Během otřesů utrpělo zranění... více

14.1.2021
Českem se prohnala vzácná zimní bouřka

Do Česka od středeční noci postupně proudí studená fronta vzduchu, která na naše území přinesla i poměrně vzácné zimní bouřky... více

12.1.2021
Bouře Lana způsobila v Texasu rozsáhlé výpadky proudu

Během víkendu zasáhla Texas sněhová bouře Lana, která přinesla rekordní množství sněhu a zapříčinila více než 150 tisíc výpadků... více

10.1.2021
Sesuvy půdy zabily v Indonésii 11 osob

Na západní straně ostrova Jáva v Indonésii způsobily dlouhotrvající deště sesuvy půdy, které pohřbily 11 obyvatel vesnice Cihanjuang... více

Všechny články

Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 04.02.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 11.02.Fáze měsíce nov
  • 19.02.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 27.02.Fáze měsíce uplnekReklama

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama