3. června 2025 23:21
Největší a zároveň i nejaktivnější sopka v Evropě začala v pondělí chrlit horký popel a lávu v pyroklastickém proudu. Prozatím nebyly hlášeny žádné hrozby pro obyvatelstvo bydlící v okolí Etny. Celé okolí je nyní zahaleno hustým dýmem.
Fotografie:Depositphotos
Italský Národní institut geofyziky a vulkanologie v pondělí zaznamenal exploze rostoucí intenzity, které probíhaly takřka nepřetržitě. V poledních hodinách se výbušná aktivita z jihovýchodního kráterů proměnila v lávovou fontánu. Momentálně pomalu odtéká láva po stěně hory.
Správa sopek už uvedla, že erupci pravděpodobně způsobilo zřícení části jihovýchodního kráteru Etny, které pak uvolnilo i lávové proudy. Jediné nebezpečí v těchto dnech hrozilo jen v oblasti těsně kolem vrcholu sopky.
Etnu každým rokem navštěvují davy turistů, ale v důsledku zvýšené aktivity byla v pondělí uzavřena pro turistické skupiny. Šéf sicilské regionální vlády prohlásil, že pyroklastické proudy nepředstavují žádné nebezpečí pro obyvatele Sicílie.
Etna je považována za nejaktivnější sopku v Evropě a zároveň i nejaktivnější stratovulkán na světě. Sopka měla významnou erupci před necelým rokem a pozorovatelům se tehdy naskytl vzácný pohled na prstencovité oblaky vyfouknuté z jejího kráterů, které jsou známé jako vírové bubliny.
V posledních několika letech Etna vybuchla alespoň jednou ročně a v některých případech pokryje přilehlé okolí vrstvou sopečného prachu. Jinak na štěstí nezpůsobuje výraznější problémy nebo škody. Obyvatelé žijící v blízkosti kráteru si na zvýšenou aktivitu už dávno zvykli a pokud se sopka probudí k životu, rozhodně nepanikaří. Zvýšená sopečná aktivity Etny je bedlivě monitorována už desítky let a je klidně možné, že to není poslední erupce v tomhle roce.
Zdroj:CBSNews