Oblíbená předpověď
19. listopadu 2025 02:24
Jeden z nejaktivnějších stratovulkánů v Indonésii se opět probral k životu a chrlí do ovzduší oblaka horkého popela. Erupce sopky Semeru si už vyžádala evakuace obyvatel žijících v blízkosti sopky na ostrově Jáva.

Fotografie: depositphotos
Vždy, když dojde k erupci nejvyšší hory na ostrově Jáva, okolní vesnice jsou zasypány padajícím popelem. Místní úřady okamžitě zahájily evakuace a zvýšily stupeň pohotovosti na nejvyšší.
Semeru se nachází v provincii Východní Jáva a od dnešního poledne místního času vypustila oblaka horkého popela do výšky dvou kilometrů a láva se už dostala sedm kilometrů daleko po svazích hory. Data pochází z prohlášení indonéského geologického úřadu.
Aktivita sopky je vysoká a dvakrát už úřady donutila zvýšit stupeň pohotovosti. V důsledku připravenosti místních obyvatel a včasné reakci úřadů na evakuace nejohroženějších obyvatel nikdo neutrpěl zranění.
Evakuace se zatím týkaly tří set obyvatel z ohrožených vesnic v okrese Lumajang. Všichni byli převezeni do vládních krytů. Vysoká aktivita sopky během středy úřady donutila rozšířit nebezpečnou zónu na osm kilometrů od kráteru. Zároveň bylo všem lidem doporučeno, aby se vyhýbali oblasti podél řeky Besuk Kobokan, protože tudy proudí láva.
Místní média informují, že se úřady snaží zachránit 178 lidí, kteří uvízli u monitorovacího stanoviště Ranu Kumbolo. Ve skupině se nachází převážně horolezci a nosiči. Momentálně jsou v bezpečí, protože stanoviště se nachází 4,5 kilometrů od kráteru na severním svahu hory.
Sopka Semeru za posledních dvě stě let několikrát vybuchla, ale i přesto na jejich úrodných svazích žijí desítky tisíc obyvatel. Celkem se v Indonésii nachází 129 aktivních sopek. Naposledy Semeru vybuchla v roce 2021 a vyžádala si 51 obětí. Tehdy bylo evakuováno deset tisíc obyvatel bahno pohřbilo několik vesnic.
Zdroj: Guardian, Editorial Slunecno.cz