Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

PC s Windows 10 a 11

Pro stolní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store

Smartphone nebo tablet s OS Android

Pro mobilní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play
Vyhledat místo:

SlunečnoPředpověď počasí Slunečno.cz - Články o počasí - Extrémní sucho v Somálsku: zemře až 350.000 dětí

Extrémní sucho v Somálsku: zemře až 350.000 dětí

11. dubna 2022 11:41

Zatímco Somálsko čelí tomu, co odborníci nazývají nejhorším suchem za posledních deset let, tíhu nesou děti. Rodiče se snaží je nakrmit, přičemž téměř polovina obyvatel země mladších pěti let bude pravděpodobně do června trpět akutní podvýživou. Tato humanitární krize je také zastíněna rusko-ukrajinskou válkou, protože veškeré úsilí, pomoc a financování se soustředí tam.

Nimco Abdi jemně položí svou šestiměsíční holčičku na plastové umyvadlo podepřené sisalovými provazy. Váha, na které umyvadlo visí, ukazuje 0,6 kamene (4 kg). To je téměř polovina ideální hmotnosti dítěte. Na svůj věk je příliš malinká. Oči má zapadlé, kosti vystouplé a pleť vrásčitou a bledou. Když ji Nimco zvedne, vydá slabý, sotva slyšitelný výkřik. "Kdysi jsem ji kojila. Ale udělalo se mi špatně z nedostatku jídla. A ona tak zhubla, že jsem se rozhodla, že ji sem přivezu. Aspoň dostane mléko a léky," říká Nimco.

Nimco právě dorazila do centra pro stabilizaci podvýživy v Luuq, 500 km od Mogadiša v jihozápadním Somálsku. V zařízení dostane lůžko, o které se bude muset dělit s jinou matkou. Její příběh je jedním z mnoha matek, které čelí potenciální smrti svých dětí podvýživou. „Pokud se nic neudělá, předpokládá se, že do léta letošního roku zahyne 350 000 z 1,4 milionu těžce podvyživených dětí v zemi,“ varuje Adam Abdelmoula z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

"V této zemi již 70 % dětí ve školním věku nenavštěvuje školu. Pouze v jedné oblasti vedlo sucho k uzavření 40 škol a to bude trend v mnoha oblastech postižených suchem," uvedl. “ pokračuje a dodává, že některé dívky se předčasně provdávají, protože je jejich rodiny nemohou uživit.

Opuštěné vesnice

Fatuma Mohamed, zdravotní sestra z podvýživového centra Luuq, říká, že kapacita lůžek je 18, ale je zde více než 50 dětí a jejich matek. "Naší starostí jsou velká čísla, která dostáváme. Jsme přetíženi a pracujeme nad rámec naší plné kapacity. Dochází nám lékařské zásoby," říká.

Některé děti jsou tak slabé, že umírají na cestě.

"Ženy přicházejí s těžce podvyživenými dětmi. A většina z nich má také akutní vodnatý průjem a spalničky," pokračuje. Toto centrum je pouze letmým pohledem na situaci v Somálsku. Sucho zasáhlo 4,5 milionu lidí. V řece Juba, největší v Somálsku, nezbývá téměř žádná voda.

Podle OSN bylo téměř 700 000 lidí nuceno opustit své domovy, aby hledali jídlo a vodu pro sebe a svoje zvířata, a počty stále rostou.
Vyskytly se čtyři sezóny bez dešťů a teploty jsou nesnesitelně vysoké – v 90% země je sucho.

Podél silnic ve venkovských oblastech se všude povalují mršiny zvířat – mrtvé kozy, osli a velbloudi. To je katastrofa pro mnoho Somálců, kteří si vydělávají na živobytí chovem a prodejem zvířat. Ceny potravin a vody rostou. Vesnice jsou opuštěné, protože se lidé stěhují blíže k městským centrům při hledání záchrany. Ti, kteří zůstávají doma, jsou staří, kteří čekají - buď na déšť, nebo na to, až se jejich potomci vrátí s vodou.

Sucho se netýká jen Somálska, ale i mnoha dalších částí Afrického kontinentu. Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) uvádí, že nejméně čtvrtina všech Afričanů čelí krizi potravinové bezpečnosti.

Tábory pro vnitřně vysídlené osoby jsou rozesety po celé zemi. A stále přibývají nové. Někteří lidé se ani nevzpamatovali ze sucha v roce 2017, které bylo prohlášeno za národní katastrofu, než udeřilo to letošní.

To nejhorší teprve přijde

V táboře v Galkayo, stovky kilometrů severně od Luuq, sedí Hawa Fargod v sedmém měsících těhotenství, se svými dvěma malými dětmi. Její provizorní chýše, stejně jako stovky dalších zde, je vyrobena z klacků a pokrytá taškami a oblečením. Její krb je už několik dní studený.

Vedle sedící Hawa Sharif vypráví o svojí třídenní cestě do tábora na oslím povozu se svými pěti dětmi. Osel zemřel okamžitě, když se dostali do tábora.

"Ten osel byl poslední přeživší zvíře, které jsme měli. Všechno ostatní zemřelo."

Sucho přimělo rozdělit členy rodiny od sebe – muži odešli do měst, aby si vydělali na živobytí, zatímco ženy a děti se stěhují, kde mohou získat pomoc. Humanitární agentury tvrdí, že existuje obrovská finanční krize. Mají jen 3 % toho, co je potřeba k zásahu v zemi. Snaží se poslat kamiony s vodou, zásoby jídla a lékařskou pomoc. To se ale nemůže dostat ke všem – a v příštích několika týdnech to nebude možné, pokud nebudou k dispozici další finanční prostředky a dary. Vzhledem k tomu, že dubnové srážky mají být průměrné nebo podprůměrné, panují obavy, že to nejhorší teprve přijde. Tato humanitární krize je také zastíněna rusko-ukrajinskou válkou, protože veškeré úsilí, pomoc a financování se soustředí tam.

Hawa Fargod moc dobře zná pocit blížící se zkázy. Sama se potýká s onemocněním ledvin i nemocnými dětmi a do budoucna nemá naději. "Bojím se o své děti," říká zlověstně.

Zdroj: Mercy Juma, BBC News


Mohlo by vás také zajímat:
Ostrov Sylt, Německo
Sopka Kilauea přes dva týdny chrlí lávu video
Jarní bouře způsobují tornáda v USA
Japonský hrad Himeji – Himedži - Himedži-džo
Další záplavy v Brazílii a klimatické změny
Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci
Spojené státy stále první ve výzkumu vesmíru na věčné časy a nikdy jinak
Ve Spojených státech letos rekordní povodně po dubnových deštích
Jaderné zbraně jako větší hrozba než globální oteplení?
Počet úmrtí z umrznutí v celé Evropě strmě roste - doplňeno

Další články

Krásné fotky jarní květin, které můžete použít také jaké obrázky na pozadí vašeho počítače. více

Dokáží Velikonoce předpovědět příchod jara? Blížící se Velikonoční svátky ohlašují kromě... více

Na jižní Moravě se znovu v roce 2023 stejně jako v roce 2022 objevilo tornádo. Mohou se objevit kdykoliv znovu... více

PR článek | Sponzorované partnerství  | AprílJiž se blíží doba, kdy se propojí veškerá chytrá... více

Čínští vědci, kteří zkoumají vzorky lunárního regolitu shromážděné v rámci mise Čchang-e 5, potvrdili... více

Oteplování Planety je pokračující trend i v roce 2022, kdy minulý rok byl podle amerického Národního centra... více

Zelené komety jsou hlavní astronomickou událostí roku 2023. Může se jednat o vesmírné meteority nebo meteory,... více

Další technologická fantazie se stává skutečností! Brzy se začnou prodávat automobily poháněné výhradně... více

Počasí Slunečno.cz Vám přeje příjemné a štastné Vánoce a vše nejlepší v novém roce. více

V úterý 13.12.2022 ve 21:30 CET byla do vesmíru vypuštěna raketa Ariane 5 ze startovací rampy ESA Europe's... víceVšechny články

Newslettter

Počasí na Váš email

Každý den ráno pošleme předpověď
Emaily chodí ráno a bez reklamyOdhlásit newsletterFotogalerie počasí

Fotogalerie přírody

Fotogalerie Fotogalerie
Fotogalerie Fotogalerie

Lunární kalendář

Lunární kalendář

  • 10.06.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 18.06.Fáze měsíce nov
  • 26.06.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 03.07.Fáze měsíce uplnek


Přidejte si Počasí Slunečno na svůj Facebook
Facebook Počasí Slunečno.cz
Aplikace pro Windows 10/11 nebo chytré mobilní telefony
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play