Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Další záplavy v Brazílii a klimatické změny

Další záplavy v Brazílii a klimatické změny

2. dubna 2022 12:44

Nejméně 24 lidí zemřelo od pátku poté, co silný déšť zasáhl São Paulo a způsobil záplavy a sesuvy půdy v celém brazilském státě. Podle prohlášení vydaného Státní civilní obranou bylo více než 1546 rodin vysídleno a mezi obětmi je rovnějž nejméně osm dětí. Úřady nasadily pracovní skupinu hasičů, vojenské policie a personálu civilní obrany, aby podpořili starosty měst, která byla zasažena, řekl v neděli guvernér Sao Paula João Doria.

Snímky z obce Franco da Rocha ukazovaly části hlavních silnic ponořené, zatímco jiné ukazovaly, jak záchranáři prokopávají trosky při hledání přeživších a cenných věcí poté, co sesuv půdy zničil domy (snímky a video najdete zde).

Podle Mezivládního panelu pro klima v jižní části Brazílie dochází od 60. let 20. století k nárůstu průměrných srážek a také k extrémním dešťovým jevům, částečně kvůli nárůstu globálních emisí skleníkových plynů a úbytku ozonové vrstvy atmosféry.

Očekává se, že intenzita a frekvence extrémních dešťů a záplav v této oblasti poroste s tím, čím více se bude Země oteplovat. Tato změna podle vědců souvisí s kácením deštných pralesů a jejich přeměnou na ornou půdu, k čemuž masivně dochází v celé Jižní Americe. Tato zemědělská půda je následně využivána k produkci palmového oleje, který je obsažený ve více než polovině produktů v supermarketu včetně zubních past nebo kosmetiky. Výroba a zpracování palmového oleje se také výrazným způsobem projevuje na emisích sklenikových plynů. K jakým změnám klimatu v Jižní Americe dochází, ilustruje následující prezentace Mezinárodního panelu pro klimatickou změnu (The Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC), vydaná Organizací spojených národů - dokument zde.

Se silnými dešti se od prosince potýká také severovýchod Brazílie.

Zdroj: CNNMohlo by vás dále zajímat


· Šéfka WFP vyzývá k naléhavé klimatické akci
· V důsledku povodní chce Brazílie redukovat CO2
· Jižní Korea čelí hurikánu Maysak
· Nová Anglie čelí znovu silné bouři Nor'easter
· Ostrov Sylt, Německo
· Sopka Kilauea přes dva týdny chrlí lávu video
· Jarní bouře způsobují tornáda v USA
· Japonský hrad Himeji – Himedži - Himedži-džo
· Extrémní sucho v Somálsku: zemře až 350.000 dětí
· Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo už třetí zemětřesení v tomto měsíci

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows