5. listopadu 2024 23:28
V následujícím článku si představíme pětici největších pouští na světě. Mnozí si představují pouště jako nehostinné oblasti plné písečných dun, ale ne vždy tomu tak je. Rozmanitost povrchu jednotlivých pouští je obrovská a celkově zabírá třetinu pevniny planety. Mnozí budou překvapeni, že rozlohou je Sahara až na třetím místě.
Fotografie:Pixabay
Antarktická polární poušť
Zabírá drtivou většinu Antarktidy a s rozlohou 14,2 milionu kilometrů čtverečních se jedná o největší poušť na světě. Rozlohou překoná dohromady i Saharu, Gobi a Arabské pouště. V oblasti pouště vanou extrémně silné větry, které v kombinaci s vyprahlým prostředím mohou tvořit hypersolná jezera. Za zmínku stojí třeba jezera Vanda a Don Juan, které obsahují desetkrát více soli než mořská voda. Antarktidu v průběhu let navštívila celá řada expedicí v čele s Roaldem Amundsenem a Robertem Scottem.
Arktická polární poušť
Tato poušť zahrnuje severní okraje naší planety a s rozlohou necelých čtrnácti milionů kilometrů čtverečních se jedná u druhou největší poušť na světě. Stejně jako na Antarktické poušti zde panují nízké teploty a nedostatek srážek. Arktická poušť se překvapivě stala domovem celé řady zvířat a rostlin mezi které patří liška polární, vlk polární, lední medvěd, karibu, sova a sněžný los. Některá zvířata migrují mezi pouští a arktickou tundrou, kde se nachází více vegetace. Arktická poušť se nachází na území sedmi zemí.
Sahara
Nejznámější pouští světa je bezpochyby Sahara. Jedná se o subtropickou poušť na území Afriky, která zasahuje do dvanácti zemí a pokrývá většinu severní Afriky. Svou rozlohou devíti milionů dvou set tisíc kilometrů čtverečních se řadí na třetí místo. Prší zde velmi málo, ale ne vždy tomu tak bylo. Každých dvacet tisíc let se zde střídají savanové pastviny s pouští. Předpokládá se, že celá oblast byla ještě před pěti tisíci lety úrodná. V té době zde spadlo desetkrát více srážek než nyní. Celý cyklus je způsoben kolísáním zemské osy, které ovlivňuje polohu severoafrických monzunů. Písečná Sahara není zdaleka tak nehostinná, jak vypadá. Kromě velbloudů zde žijí i gepardi, liška Fennec, Gazely, Antilopy, pštros rudooký a africký divoký pes.
Arabská poušť
Největší asijská poušť a čtvrtá největší na světě zahrnuje většinu Arabského poloostrova a nachází se v devíti zemích. Panuje zde subtropické klima a teploty jsou zde trvale vysoké a srážky minimální. Na jižním konci se nachází největší nepřerušované písečné těleso na světě Rub' al Khali. I zde naleznete zvířata, která si zde našla domov. Mezi nejznámější patří vlk arabský, gazela písečná, kozorožec núbijský, hyena pruhovaná, karakal a velbloud arabský.
Poušť Gobi
Druhá největší poušť v Asii a pátá největší na světě zabírá 1,3 milionu kilometrů čtverečních. Naleznete ji podél hranice Číny a Mongolska a zahrnuje celou řadu důležitých měst podél Hedvábné stezky. Gobi je známá tím, že je pouští s dešťovým stínem, což znamená, že nedaleké pohoří blokuje dešťovým systémům v dosažení regionu. V tomto případě Tibetská plošina na jihozápadě blokuje srážky, které by jinak dosáhly do oblasti pouště. I zde žije celá řada zvířat v čele s velbloudem dvouhrbým, gazelou černoocasou, medvědem gobi a sněžným leopardem.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |