Reklama

PC s Windows 10 a 11

Pro stolní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store

Smartphone nebo tablet s OS Android

Pro mobilní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play
Reklama
Reklama

PC s Windows 10 a 11

Pro stolní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Microsoft Store

Smartphone nebo tablet s OS Android

Pro mobilní zařízení
Stáhněte si aplikaci Slunečno.cz na Google Play
Reklama
Slunečno Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

Nejstarší observatoř Slunce postavená v Americe


5. dubna 2022 19:35

Dlouho předtím, než Inkové začali ovládat Peru a oslavovat svého boha Slunce, budovala neznámá civilizace nejstarší známou astronomickou observatoř v Americe. I když není tak stará třeba jako Stonehenge, tyto starověké ruiny, známé jako Chankillo, jsou považovány za „ mistrovské dílo lidského tvůrčího génia “, které má jedinečné rysy, které nikde jinde na světě nejsou k vidění.

fotografie Třináct Věží Chankillo (David Edgar/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Archeologické naleziště se nachází v pobřežní poušti v Peru a obsahuje řadu 13 kamenných věží, které společně sledují horizont kopce od severu k jihu jako zubatý spodní úsměv.

Kromě této pozoruhodné stavby, známé jako Třináct věží, patří k ruinám observatoře také trojstěnný komplex na kopci zvaný Opevněný chrám a dva stavební komplexy zvané Observatoř a Správní centrum.

Místo, které bylo dokončeno před více než 2 300 lety a opuštěno v prvním století našeho letopočtu, zůstávalo pro cestovatele po staletí záhadou. Teprve když na přelomu 21. století začaly oficiální vykopávky, archeologové si uvědomili, na co se dívají.

Ve chvíli, kdy Slunce vychází na východě, na určitém místě podél hřebene věží se vynořuje světelná koule. Jak rok postupuje, mění se i poloha východu Slunce, skoro jako kdyby světlo procházelo zubatým obzorem. Například o letním slunovratu vychází východ slunce napravo od věže zcela vpravo. Zatímco o zimním slunovratu vychází východ slunce vlevo od věže zcela vlevo.

Věže Chankillo jsou rozmístěny tak pečlivě, že když stojíte na konkrétním pozorovacím místě pod hřebenem, můžete během dvou nebo tří dnů předpovědět roční dobu pouze na základě východu nebo západu slunce. Pozorovací bod hledící na západ k hřebeni – to je stavba Observatoře – využívá západ slunce. Na místě, které je považováno za východní pozorovací bod, dnes zbývá pouze neúplný kamenný obrys místnosti , ale je na symetrickém místě a zobrazil by pravděpodobně východ slunce. Zářijová rovnodennost je například definována, když Slunce zapadá mezi šestou a sedmou věží, jak je zachyceno na obrázku výše.


Neznámá kultura stavitelů

Starověká civilizace, která navrhla sluneční observatoř, je sotva známá, ale byla by to jedna z nejstarších kultur v Americe. Ve skutečnosti tato kultura předchází kulturu Inků, která také vynikala v astronomii, o více než 1000 let.
Protože ruiny Chankillo připisované této civilizaci se nacházejí v pobřežní poušti mezi peruánskými řekami Casma a Sechin, původní stavitelé jsou nyní známí jako kultura Casma-Sechin.

Podobně jako Inkové i tato civilizace pravděpodobně považovala Slunce za jakési božstvo. Schodiště vedoucí do každé věže silně naznačují, že místo bylo kdysi používáno k rituálům.

Podle archeologických vykopávek byla observatoř pravděpodobně postavena někdy mezi 500 a 200 př.nl. Poté bylo místo z nějakého důvodu opuštěno a věže chátraly. V době největší slávy archeologové tvrdí, že stavby byly omítnuty žlutou, okrovou nebo bílou barvou a natřeny graffiti nebo otisky prstů.


Světové dědictví UNSECO

I když jsou tyto kamenné věže zbaveny výzdoby a rozpadají se, stále věrně zaznamenávají dny v roce. Nyní probíhají snahy o zachování přesnosti tohoto starověkého kalendáře.

V roce 2021 se Archeoastronomický komplex Chankillo oficiálně připojil na seznam světového dědictví UNESCO pro svou vynikající řemeslnou zručnost.

„Na rozdíl od mnoha světových architektonických staveb zasvěcených astrologii, které byly nalezené na mnoha starověkých místech po celém světě, řada těchto věží pokrývá celé roční oblouky slunečního stoupání a zapadání Slunce, které může být pozorováno ze dvou odlišných pozorovacích bodů, z nichž jeden je stále jasně viditelný nahoře,“ stojí v popisu UNESCO.

"Solární observatoř v Chankillo je tedy svědectvím o vyvrcholení dlouhého historického vývoje astronomických praktik v údolí Casma."
Ještě více podrobností o této hvězdárně si můžete přečíst na Portálu k dědictví astronomie.


Zdroj: Sciencealert


Mohlo by vás také zajímat:
Na Jupiterově měsíci Evropa může být život
Krásy zátoky Ha Long ve Vietnamu
O víkendu nás čeká roj meteoritů Lyrid
Teleskop Hubble detekoval nejstarší hvězdu
Irský Národní park Connemara
Velikonoce a Slunce
Spatříme brzy velkolepou polární záři?
Pravda o chemtrails - jak se ovlivňuje počasí?
Jak souvisí den Svatého Patrika s příchodem jara
Letní čas ve světě a jeho historie

Reklama


Další články

Nádherné fotografie vodopádů, které si můžete umístit jako tapety na pozadí ve vašem počítači. více

Jaké bude letošní letní počasí v Evropě? Přinášíme dlouhodobý výhled předpovědi počasí pro Evropu na... více

Zpráva, kterou v pondělí 9. května zveřejnila Global Drought Observatory (GDO) služby Copernicus Emergency... více

Havajská sopka Kilauea, která je aktivní od září loňského roku, nyní přes dva týdny nepřetržitě chrlí... více

Jarní bouře způsobily několik tornád, které řádila v Kansasu, Texasu a Oklahomě. V Kansasu zemřela skupina... více

Kdy kvetou jednotlivé druhy ovocných stromů? Jaké květy mají broskev, hrušeň, jabloň, kdoule, mišpule,... více

Nejkrásnější hrad v Japonsku. Mistrovské stavební dílo ze dřeva. Je to jedna z nejstarších zachovalých... více

Vědci studující Europu, jeden z nejslavnějších ledových měsíců Jupiteru, zjistili, že některé zamrzlé... více

Ha Long je zátoka ve Vietnamu v Tonkinském zálivu. Je známá především díky svým krasovým útvarům -... více

Jeden z nejstarších meteorických rojů v historii, která vrcholí na našem uzemí 22.-23. dubna, každoroční... víceVšechny článkyPočasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter
Reklama


Počasí Slunečno

MeteoMenuReklama


Reklama
Aplikace Počasí Slunečno.cz pro Windows na Microsoft Store
Facebook Počasí Slunečno.cz
TOPlist