14. března 2013 11:15
Dne 13. ledna přistál na Antarktidě první vrtulník transportující zde dvacetičlennou českou posádku. Návrat zpět do Česka plánovali vědci až na polovinu března, ale příroda však byla nekompromisní a badatelé jsou již zpět. Již 17. února museli po pěti týdnech kvůli vrstvě ledu na hladině moře ukončit své poslání.
Obvykle se výzkumné expedice dostávají do těchto nehostinných krajin na přelomu roku, kdy na našem území probíhá zima, ale na opačné polokouli vrcholí léto a podmínky proto nejsou tak drsné. Česká základna se nachází na ostrově Jamese Rosse jihovýchodně od jihoamerického státu Chile. Stanice pojmenovaná po Johannu Gregoru Mendelovi se začala stavět na přelomu roku 2004 a 2005.
Letos se zde dostali čeští vědci z Patagonie chilským armádním ledoborcem, a protože nebylo možné se vylodit, museli využít služeb dvou vrtulníků, aby se dostali na stanici. Tu nalezli zapadanou sněhem a trvalo 3 dny, než ji uvedli do provozu. V expedici byli například vědci z Masarykovy Univerzity nebo VUT v Brně, kteří zkoumali zdejší klimatické podmínky, posuny ledovců, různé formy života, účinky UV záření nebo také parazity antarktických ryb.
Loňská zima, která obklopila stanici, však byla velice mrazivá s přívaly sněhu a její následky se podepsaly i na době působení našich badatelů. Již při příjezdu do jižních končin bylo Weddellovo moře okolo Antarktického poloostrova pokryto kompaktní ledovou vrstvou, přičemž tento jev zde nebyl již minimálně 25 let pozorován. A právě kvůli přetrvávajícímu ledu ve zmíněném moři a zřejmě i z důvodu blížícího se konce léta se chilské námořnictvo (zajišťující přepravu) rozhodlo vyzvednout české experty dříve, než se původně očekávalo. V pozdějším termínu by mohla být doprava značně komplikovaná (hrozilo by i prodloužení pobytu) a bezpečnost polárníků tak dostala přednost před vědou. Také jejich odjezd nebyl jednoduchý, neboť se museli potýkat se silným vlnobitím. Před odjezdem však museli celou stanici zabezpečit před nastávající zimou. Další expedice se sem dostane zase až na přelomu roku. Antarktickým badatelům však po příjezdu zpět do země práce pokračuje, čeká je totiž vyhodnocování pořízených vzorků a dat.
Zdroje:
http://www.national-geographic.cz
http://www.ceskatelevize.cz
http://veda-a-technika.eurozpravy.cz
Dne 13. 3. 2013
Václav Smolka
PR článek | Sponzorované partnerstvíJiž se blíží doba, kdy se propojí veškerá chytrá zařízení, data... více
Oteplování Planety je pokračující trend i v roce 2022, kdy minulý rok byl podle amerického Národního centra... více
Zelené komety jsou hlavní astronomickou událostí roku 2023. Může se jednat o vesmírné meteority nebo meteory,... více
Další technologická fantazie se stává skutečností! Brzy se začnou prodávat automobily poháněné výhradně... více
Počasí Slunečno.cz Vám přeje příjemné a štastné Vánoce a vše nejlepší v novém roce. více
V úterý 13.12.2022 ve 21:30 CET byla do vesmíru vypuštěna raketa Ariane 5 ze startovací rampy ESA Europe's... více
Venku se noční teploty pohybují okolo minus 15 stupňů Celsia. Pokud můžete, nechte na noc u vás člověka... více
Podle dlouhodobé předpovědi se brzy dočkáme nejenom sněžení, ale také nočních teplot klesajících až k... více
Evropa jako kontinent má bezpochyby nejhustější síť rádiový vln mezi všemi kontinenty. Mohou být rádiové... více
Nová zpráva Světové meteorologické organizace State of the Climate in Europe uvádí, že se Evropa otepluje... více
![]() |
Aplikace pro Windows 10/11 nebo chytré mobilní telefony![]() ![]() |
---|