Reklama
Reklama
Reklama🌞 Předpověď počasí Slunečno.cz / Články o počasí /

Na ZOH v Soči panují letní teploty, závodníkům ztěžují podmínky


11. únor 2014 13:03

 Soči 11. února (ČTK/Washington Post) - Už se konala spousta olympijských her, na kterých nebyl problém projít pár bloků od sportovišť a najít desítky místních obyvatel opalujících se na pláži či nořících se do moře. Ovšem obvykle se podobné scény odehrávají při letních olympiádách, napsal list Washington Post.

    V pondělí se nicméně tahle sluncem zalitá idyla odehrávala na břehu Černého moře, co by kamenem dohodil od zářících arén zimních olympijských her v Soči, kde pořadatelé začínají mít problémy s udržováním ledu, aby netál. A bylo to také jen zhruba 65 kilometrů od horských areálů, kde teplé počasí přinutilo pořadatele lyžařských disciplín zrušit některé tréninky a jiné přesunout ze dne na večer.
    Už po čtyřech dnech soutěží mají ZOH 2014 v Soči našlápnuto k titulu nejteplejší zimní olympiády v dějinách, což ostatně není žádné překvapení. I když většina Ruska je proslule chladná - v Moskvě byl v pondělí jeden stupeň pod nulou - Soči na jihozápadním okraji země se těší ze subtropického klimatu a průměrné únorové teploty tu jsou kolem deseti stupňů Celsia.
    V pondělí byly teploty na pobřeží kolem 16 stupňů Celsia. Dnes se podle meteorologů přechodně ochladí na zhruba deset stupňů, ale od čtvrtka teploty opět vystoupají k 16 stupňům.
    Teplé počasí už má značné dopady na soutěže. Několik biatlonistů v mužském stíhacím závodu na 12,5 kilometru na měkké trati upadlo. Kanaďan Jean-Philippe le Guellec, jenž v době pádu vedl, si zlomil lyži. Zatímco čekal na novou, vypadl z boje o medaile a nakonec dojel až na 26. místě.
    Trénink na sjezd žen, který se měl konat dnes ráno, byl zrušen. Ve skokanském středisku RusSki Gorki rozměklý sníh na doskoku přinutil organizátory v pondělí zrušit tréninky skokanů i sdruženářů.
    "To není jenom rozbředlé, je to jako kaše a hodně těžko se na tom lyžuje," postěžoval si novinářům americký sdruženář Bill Demong. "Trať byla trochu moc teplá," prohlásil v parku pro extrémní sporty v Roza Chutor australský jezdec v boulích Dale Begg-Smith. V sáňkařském areálu Sanki si zase Lukáš Brož posteskl: "Počasí je špatné. Mělo by být chladněji, protože na tohle počasí nemáme správné čepele."
    Není nic neobvyklého, že pořadatelská země musí vyrábět sníh, když matka příroda nespolupracuje. Ve Vancouveru v roce 2010 například organizátoři museli letecky dopravovat sníh do některých částí lyžařských areálů. V Soči si za poslední roky uložili 710.000 krychlových metrů sněhu v tepelně izolovaných silech. A k dispozici mají i stovky sněžných děl, která mohou vyrobit a rozprášit sníh tam, kde je ho potřeba.
    "Počasí se nedá předvídat," řekl Mikko Martikainen, finský "sněhový specialista", který spolupracuje s organizačním výborem her v Soči a sleduje a "ladí" sněhové podmínky. "Je to nepřítel, kterého musíte brát jako přítele."
    Ovšem i ve vnitřních sportovištích se udržování ledu tak, aby nezačal měknout a tát, ukazuje být problematické. V rychlobruslařské aréně Iceberg Skating Palace se v pondělí při závodech na krátké dráze na některých místech ledu tvořily louže vody. V jednu chvíli zaměstnanec arény dokonce použil hasicí přístroj k likvidaci obzvlášť rozbředlého kousku.
    Pondělní počasí si tak nejvíc užívali ti, kdo ještě nezávodili, anebo ti, kdo už mají závody za sebou. Byl to den, kdy se teplé zimní bundy nosily přes rameno a dlouhé rukávy rolovaly k loktům, zatímco všude zavládla lenošivá atmosféra tropů.
    "Nejradši bych si dal koktejl margarita, čipsy a salsu," svěřil se Američan Todd Lodwick, který závodí v severské kombinaci. "Ale to bude muset počkat až po závodě."


Mohlo by vás také zajímat:
Začátek podzimu sjízdnost řek nezlepšil, vody je dál málo
Jihlavský Vodní ráj kvůli počasí odloží zahájení sezony na červen
Dolní toky řek jsou splavné, horní úseky bez vody
Vodákům ubývá divoké vody na horních tocích,níž jsou řeky splavné
Na Ovčárně jezdily o víkendu desítky lyžařů, sezóna skončila
Vody v řekách moc není, ale řada úseků je dobře sjízdných
Na Ovčárně v Jeseníkách se stále lyžuje, láká hlavně Poláky
Běžkařů je v Jizerských horách jako o hlavní sezóně
Vodákům začíná sezona, ale vody v řekách zatím moc není
Ideální lyžařské podmínky jsou výš v horách, níž věří v ochlazení

Možná Vás bude zajímat:


Reklama

Odebírejte aktuální články

Odkazy na aktuální články zasíláme jako součást bezplatné služby
Počasí na email - pravidelný newsletter s předpovědí počasí a bez reklamy
Přihlásit se k odběru Počasí na email můžete v následujícím boxu:

Počasí na email + odběr aktuálních článků

Zašleme Vám pravidelnou ranní předpověď počasí pro místo přímo na Váš email. Emaily neobsahují žádnou reklamu a můžete je odhlásit.

Váš email: Zvolené místo:
Zasílat email s počasím:


Odhlásit newsletter

Více

16.1.2021
Zemětřesení v Indonésii zabilo 40 obyvatel

Ostrov Sulawesi v Indonésii zasáhlo mělké zemětřesení o síle 6,2 stupně a napáchalo ohromné škody. Během otřesů utrpělo zranění... více

14.1.2021
Českem se prohnala vzácná zimní bouřka

Do Česka od středeční noci postupně proudí studená fronta vzduchu, která na naše území přinesla i poměrně vzácné zimní bouřky... více

12.1.2021
Bouře Lana způsobila v Texasu rozsáhlé výpadky proudu

Během víkendu zasáhla Texas sněhová bouře Lana, která přinesla rekordní množství sněhu a zapříčinila více než 150 tisíc výpadků... více

10.1.2021
Sesuvy půdy zabily v Indonésii 11 osob

Na západní straně ostrova Jáva v Indonésii způsobily dlouhotrvající deště sesuvy půdy, které pohřbily 11 obyvatel vesnice Cihanjuang... více

8.1.2021
Španělsko zasáhla zimní bouře Filomena

Bouře Filomena přináší do Španělska vydatné sněžení a způsobila dopravní komplikace včetně přerušení mnoha letů. Bouře srazila... více

6.1.2021
Západní Austrálii zasáhly požáry

Stovky hasičů zdolávají nově vzniklý požár nedaleko Perthu v Austrálii, který už ohrožuje desítky domů. Požár se velmi rychle... více

4.1.2021
Hřebeny českých hor pokrývá až 30 centimetrů sněhu

Za poslední týden napadly na vrcholcích našich hor až tři desítky centimetrů sněhu. Nejvíce sněhu spadlo na hřebenech Krkonoš a... více

2.1.2021
Norskou vesnici Gjerdrum zasáhly sesuvy půdy

Před dvěma dny pohřbil několik domů sesuv půdy nedaleko Osla ve vesnici Gjerdrum. Během sesuvu bylo zraněno deset obyvatel a po další... více

30.12.2020
Chorvatsko zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně

Chorvatsko zasáhlo za poslední týden už druhé zemětřesení, které způsobilo velké škody na majetku a zahynulo při něm sedm obyvatel... více

Všechny články

Počasí na Váš email

Emaily jsou bez reklamy a bez spamuOdhlásit newsletter

Reklama

Lunární kalendář

  • 20.01.Fáze měsíce prv_ctvrt
  • 28.01.Fáze měsíce uplnek
  • 04.02.Fáze měsíce posl_ctvrt
  • 11.02.Fáze měsíce novReklama

Další české internetové stránky (nejen) o počasí najdete v katalogu TOPlist - weby o počasí nebo vyhledejte na internetu, co jste tu na 🌞 Slunečnu ⛅ zatím nenašli:
⭐ Přidat Slunečno.cz do oblíbených | 🏠 Nastavit Slunečno.cz jako HOMEPAGE

⬆️ Posunout stránku nahoru ⬆️
Reklama