Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Meteorologická nej: Reykjavík

Meteorologická nej: Reykjavík

8. března 2014 09:50

Reykjavík je v rámci celé planety nejsevernější hlavní město, v rámci Evropy je pak nejzápadnější. I když je Island brán jako evropská země, jeho metropole leží v Americe, tedy alespoň z geologického hlediska – nachází se na okraji Severoamerické litosférické desky.

Velkoměsto s více než 100 000 obyvateli (celkově v celé aglomeraci Reykjavíku žije přes 200 000 lidí, tedy většina islandské populace) a několika výškovými budovami omývá Atlantický oceán, jehož teplota se zde v maximech pobyhuje kolem 12°C.

Reykjavík i s celým Islandem náleží do subarktického klimatického pásu, díky přítomnosti teplého Golfského proudu je ale zdejší klima mnohem mírnější než na stejných zeměpisných šířkách v Kanadě či Rusku. Díky převládající oblasti nízkého tlaku vzduchu tu je oblačné počasí doprovázené srážkami naprosto normální, naopak déletrvající slunečné počasí je tu vzácností.

Mírné zimy, mírné léto

Ostrovní metropole má mírné zimy s průměrnou teplotou 0.5°C, letní střední hodnota pak činí nějakých 10.9°C. Srážky jsou více méně rozděleny rovnoměrně do celého roku, za 12 měsíců tu obvykle spadne kolem 850 litrů vody (tj. úhr srážek 850 mm). Nejděštivější bývá prosinec s necelými 100 mm, naopak nejméně deštivý bývá červen s nějakými 45 mm.

Nej....chladněji, nej...tepleji

Zima 2013/2014 přinesla do Reykjavíku nejvyšší teplotu 9°C, a to hned 1. prosince. Naopak nejvíce Reykjavíčany zmrazila 5. prosince s hodnotou -12.6°C (pro Island jsou typické prudké změny počasí). Rtuť teploměru se tu za celou zimu v průměru nacházela na 1.2°C.
Nejvíce sněhu tu od 1.12. do 28.2.2014 leželo 14. prosince, a to 36 cm. Na Štědrý den pokrývala Reykjavík sněhová pokrývka o výšce 6 cm a s teplotou kolem bodu mrazu.
Nejteplejším dnem roku 2013 byl 27. červenec s maximem 20.2°C, den na to se teplota nejvýše vyšplhala na 15.4°C, první srpnový den nepřinesl více než 14.2°C. Den dětí doprovázely v odpoledních hodinách slabé přeháňky s max. 9.1°C.
Nejchladnějším dnem roku 2013 byl již zmiňovaný 5. prosinec s mrazivými -12.6°C. Poslední den roku 2013 byl relativně teplý s maximem 5.2°C a minimem 3.4°C. Silvestrovské oslavy probíhaly při teplotě kolem 5°C a na zemi leželo kolem 5 cm mokrého sněhu, který minimalizoval rizika požáru z rachejtlí a jiných.
Nejníže klesl atmosférický tlak v minulém roce na 949 hPa, a to 18. prosince. Naopak nejvíce byla atmosféra natlakovaná 10. března s 1033 hPa.
Největrnějším dnem třináctého roku byl 10. listopad, kdy se rychlost větru pohybovala kolem 16 m/s (58 km/h).


Od roku 2007 se v Reykjavíku nejvíce ohřáli 30. července roku 2008, kdy rtuť teploměru atakovala hranici 26.2°C, naopak nejvíce se za posledních více než 6 let topilo 2. února stejného roku, ten den zde v minimech naměřili -19.4°C (na Island proudil chladný vzduch z Grónska).

autor: Kamil Sojka



Mohlo by vás dále zajímat


· Hurikán Beryl po sobě zanechal ohromné škody
· Hurikán Leslie zranil v Lisabonu tři desítky osob
· Zemětřesení na ostrově Sulawesi v Indonésii vyvolalo vlnu tsunami
· Přívalové deště v Tunisku vyvolaly povodně
· Bouře Ali zasáhla Irsko a vybrala si první oběti na životech
· Tajfun Mangkhut směřuje na severní Filipíny
· Hurikán Florence směřuje na Virgínii a Severní Karolínu
· Tropická bouře Gordon udeřila na jihu USA
· Rozsáhlé záplavy v čínské provincii Guangdong ohrožují přes milion lidí
· Ve Francii bylo během silné bouře zaznamenáno více než 100 tisíc úderů blesku

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows