Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Evropa se za posledních 30 let oteplila rychleji

Evropa se za posledních 30 let oteplila rychleji

9. listopadu 2022 08:33

Nová zpráva Světové meteorologické organizace State of the Climate in Europe uvádí, že se Evropa otepluje rychleji, než kterýkoliv jiný region. Zpráva ukazuje, že teploty v Evropě vzrostly za posledních 30 let více než dvojnásobkem celosvětového průměru – rychlostí asi 0,5 stupně Celsia za desetiletí.

fotografie: depositphotos

Zpráva WMO přišla před mezinárodním klimatickým summitem OSN v Egyptě a je jednou ze série zpráv z posledních několika týdnů, které ukazují, jak se svět vzdaluje svých cílů v oblasti klimatu . Nejenže zemím chybí stopa ve snaze snížit emise fosilních paliv oteplování planety, ale měření ukazují, že teploty již raketově rostou.

Globální teplota již od průmyslové revoluce vzrostla přibližně o 1,2 stupně a vědci varovali, že by tato teplota měla být omezena na pouhých 1,5 stupně , aby se předešlo nejzávažnějším dopadům klimatické krize.

Od začátku července byl počet lesních požárů v EU čtyřnásobek 15letého průměru . Smrtící, rekordní vlna veder ve Spojeném království narušila veřejné zdraví a narušila infrastrukturu. Výjimečné sucho sužovalo kontinent letos v létě a vysušilo některé z hospodářsky nejvýznamnějších světových řek. A to sucho, které přišlo rok po jedné z nejničivějších povodní, jaké kdy Evropa viděla.

V roce 2021, posledním celém roce zahrnutém ve středeční analýze, bylo více než půl milionu lidí přímo ovlivněno klimatickými událostmi. Extrémní počasí způsobilo ekonomické škody přesahující 50 miliard Euro. A zrychlené oteplování způsobilo, že alpské ledovce ztratily v letech 1997 až 2021 tloušťku ledu o 30 metrů, uvádí zpráva.

„Evropa představuje živý obraz oteplujícího se světa a připomíná nám, že ani dobře připravené společnosti nejsou v bezpečí před dopady extrémních povětrnostních jevů,“ uvedl ve zprávě generální tajemník WMO Petteri Taalas. „V letošním roce, stejně jako v roce 2021, byly velké části Evropy postiženy rozsáhlými vlnami veder a suchem, které podněcovaly lesní požáry. V roce 2021 způsobily mimořádné povodně smrt a zkázu.“

Taalas ve svém prohlášení dále uvedl, že ačkoli tempo Evropy ve snižování emisí oteplování planet bylo „dobré“, jejich ambice v této oblasti „by se měly dále zvyšovat“.

Zrychlené oteplování způsobilo, že alpské ledovce ztratily v letech 1997 až 2021 tloušťku ledu o 30 metrů, uvádí zpráva. A v Grónsku, které je pokryto regionální analýzou WMO, pršelo vůbec poprvé v roce 2021 na vrcholové stanici vysoko na ledovém příkrovu.

„Evropská společnost je zranitelná vůči proměnlivosti klimatu a změnám, ale Evropa je také v popředí mezinárodního úsilí o zmírnění změny klimatu a vyvíjení inovativních řešení pro přizpůsobení se novému klimatu, se kterým budou muset Evropané žít,“ uvedl v prohlášení Carlo Buontempo, ředitel Copernicus Climate Change Service.

Zpráva WMO uvádí, že emise skleníkových plynů se mezi lety 1990 a 2020 snížily o 31 %. Cílem bloku je do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 % oproti úrovni z roku 1990.

Zdroj: CNNMohlo by vás dále zajímat


· Týdenní předpověď počasí v Česku 23.7.-30.7.2024
· Předpověď pro Vaši zahradu nebo chatovou osadu
· Recept na batátovou polévku
· Oprava databáze s předpovědí
· Ke konci července se znatelně ochladí
· Proč se Evropa otepluje rychleji než celý svět
· Aktuální počasí pro každé místo na Zemi
· Letní předpověď pro Evropu na rok 2022
· Sucho v Evropě, deficit Dunaje a horké týdny
· Přijde znovu mráz sníh? Čeká nás aprílové počasí

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows


Meteorologické zpravodajství a zajímavosti o počasí a přírodě

Článek
31.března 2024

Všechny články

Krásné fotografie přírody - (nejen) tapety na pozadí do počítače

Článek
Fotogalerie jarních květin
13. dubna 2023 12:19
Článek
Fotografie slunečné zimní krajiny
7. prosince 2022 17:13
Článek
Obrázky na téma slunečno
25. srpna 2022 05:03
Článek
Obrázky květin
5. června 2022 12:12

Vyhledat místo v databázi Slunecno.cz