Počasí | Články | Bouře Francis zasáhla Španělsko

Bouře Francis zasáhla Španělsko

5. ledna 2026 09:26

Španělsko už několik dní sužuje bouře Francis, která do velké části Španělska přinesla mrazivé teploty, a především vydatné sněhové srážky. Výstrahy před sněhem a chladem zůstávají platné nadále na většině území.

Fotografie: depositphotos

Bouři Francis poháněná arktickým vzduchem naplno udeřila ve Španělsku a přinesla nezvykle nízké teploty včetně silného větru a sněhových srážek. Silné sněžení komplikuje dopravu a na mnoha silnicích jsou už uzavírky.

Španělská národní meteorologická agentura AEMET vydala v jedenácti autonomních oblastech varovní před sněhem. Nejhorší podmínky panují momentálně v Kantábrii a platí zde oranžové varování z důvodu vydatného sněžení.

Žluté varování je v platnosti v Katalánsku, Madridu, Aragonu, Kastilii a Leónu, Kastilii-La Manche, Asturii, Galicii, Murcii i ve Valencijském společenství a částech Andalusie. Nejvíce sněhu napadne v pohoří Sierra Nevada a v metropolitních oblastech a koridoru Henares se očekává ledovka, protože se teploty drží kolem bodu mrazu.

Sníh a led způsobuje komplikace na více než třiceti silnic včetně klíčových tras. K jednomu z největších incidentů došlo na dálnici A-2 nedaleko Cervery v provincii Barcelona. Silnice zde musela být později uzavřena po nehodě související se sněhovými podmínkami.

V některých oblastech jsou už povinné řetězy a rychlostní limity byly sníženy. Zároveň byl těžkým vozidlům zakázán vjezd na určité úseky. Sníh není jediným problémem, protože v teplejších oblastech způsobují deště záplavy. V Cádizu úřady nařídily preventivní evakuace 470 domů nacházejících se po proudu od nádrže Guadarranque.

Velkým problémem se kromě deště a sněhu stává ve Španělsku i samotná zima. Teploty prudce klesly zejména v horách kolem Madridu a pohybují se i sedm stupňů Celsia pod bodem mrazu, což je pro Španělsko neobvyklé. Ve vnitrozemských oblastech mohou teploty poklesnout i deset stupňů Celsia pod bod mrazu.

Katalánsko aktivovalo nouzový plán pro chladné počasí a varuje, že teploty v Pyrenejích by mohly v následujících dnech klesnout na minus dvanáct stupňů Celsia. Podle meteorologů bude kombinace sněhu, ledu a mrazivého vzduchu představovat riziko i nadále a v tomto týdnu se bude bouře postupně přesouvat přes celý Pyrenejský poloostrov.

Zdroj: euroweeklynewsEditorial Slunecno.cz

 

Mohlo by vás dále zajímat


· Bouře Johannes se prohnala Skandinávií
· Kalifornii sužují silné bouře a záplavy
· Přívalové deště a bleskové záplavy v Maroku
· Záplavy v Severozápadním Pacifiku
· Masivní výpadky elektřiny v Sao Paulu
· Aljašku zasáhlo zemětřesení o síle sedmi stupňů
· Srí Lanka pod náporem cyklónu Ditwah
· Jižní Thajsko se potýká se záplavami
· Tropický cyklón Fina zasáhl Austrálii
· Záplavy v severní Itálii

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows

Co aktuálně ovlivňuje klima a teplotu ve světě?



Zajímavosti


Krátká hudební videa na Youtube