Počasí | Články | Vliv počasí na růst hub

Vliv počasí na růst hub

7. srpna 2025 00:32

Houbařská sezóna sice začala už na jaře, ale nejvíce hub v našich lesích naleznete v létě a na podzim. Po vydatných srážkách v červenci došlo k nasycení půdy na celém území a díky přicházejícím teplejším dnům dojde ke zvýšenému růstu hub na většině území. Zcela zásadní vliv na růst hub má počasí a v následujícím článku si tuto problematiku přiblížíme. Jako pomocníka pro výběr vhodné lokality pro sběr hub ve Vašem okolí můžete použít i meteorologické mapy Slunečno.cz.

Počasí má na růst hub zcela zásadní vliv. Obecně platí, že aby houby rostly, je potřeba vydatnějších srážek, které následně vystřídají teplejší dny. Nejvíce hub roste přibližně deset dní po vydatných deštích. Kromě počasí zde hraje roli i několik dalších faktorů. Mezi ty patří kondice ekosystému s životní cykly hub. Faktorů je více, ale některé do dnešních dnů nebyly odhaleny.

Houby začínají růst v případě mírné zimy už od ledna, ale ve větším množství se začínají vyskytovat až v teplejších měsících. Některé druhy se hojně vyskytují až na podzim, ale za vrchol houbařské sezóny lze považovat konec léta. V té době panují nejideálnější podmínky pro nejvyšší výskyt hub mnoha druhů.

Nejzásadnějším faktorem pro růst hub je dostatečná půdní vlhkost, ke které dojde jen po vydatnějších srážkách. Dalším důležitým faktorem je teplota. Houby preferují pro růst vyšší teploty, ale celkově mají rády mírnější počasí s pravidelnými dešťovými srážkami.

Samostatnou kapitolou je vývoj podhoubí, který je ovlivněn charakterem počasí v předcházejících měsících. Houby špatně snášení i velké teplotní výkyvy. Díky vydatným srážkám v červenci a přicházejícím teplejším dnům lze očekávat, že vrchol houbařské sezóny v letošním roce bude v druhé polovině srpna a začátkem listopadu.

Dosti opomíjeným faktorem ovlivňujícím růst hub je zdravotní kondice dané části lesa. Podhoubí roste v symbióze s kořeny stromů v okolí. Proto pokud jsou stromy oslabeny dlouhotrvajícím suchem, erozí nebo škůdci, nelze očekávat, že zde porostou houby.

Je dobré brát v potaz i fakt, že houby se šíří výtrusy z plodnic. Nadměrným sbíráním hub a sešlapáváním podhoubí bráníte houbám v množení a další řadě připravujete i četné živočichy v lese o zdroj potravy.

Jednotlivé houby sbírejte tak, že jí pomalu vykroutíte ze země a jamku opatrně přikryjete jehličím nebo listím. Díky tomu zajistíte, že se bude dařit podhoubí i nadále a v budoucnu tam vyroste další houba.

Díky portálu ČHMI máte od minulého roku možnost nahlédnout na speciální mapu pravděpodobnosti růstu hub v České republice. Tato mapa se vyvíjí ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti a základem pro výpočet slouží informace o nasycení půdy v předcházejících třiceti dnech v kombinaci s průměrnou teplotou za poslední týden.

 

Mohlo by vás dále zajímat


· Padající hvězdy Geminid rozzáří noční oblohu
· Superbouře Gannon zničila plazmový štít Země
· Magnetické tabule pro práci, plány i počasí
· Přichází nová éra Slunečna (téměř) bez reklamy
· Fosilní paliva ohrožují miliardy lidí
· Byly objeveny bakterie požírající plasty
· Pejsci k adopci – Jak najít útulky
· Nejkrásnější národní parky Asie
· Požáry v Amazonii uvolnily rekordní množství CO2
· Obnovitelné zdroje konečně předběhly uhlí

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows