Srážkoměr

Srážkoměry zaznamenávají úhrn srážek za určité období a pro opravdu seriózní sledování vývoje počasí jsou naprosto nepostradatelné. Existují dva základní typy srážkoměru – ombrometr a modernější člunkový srážkoměr.

Ombrometr

Ombrometr, nebo také ručně obsluhovaný srážkoměr není v podstatě nic jiného, než odměrný válec s nálevkou, ve kterém se hromadí dešťová voda nebo sníh. Většina ombrometrů je označena odměrnou ryskou, takže není nutné vodu z válce přelévat do odměrného válce a stačí pouze odečíst množství vody a zapsat. Díky své jednoduchosti je tento typ srážkoměru velice levný.

Člunkový srážkoměr

Pokud to myslíte se sledováním úhrnu srážek a počasí vůbec opravdu vážně, budete potřebovat bezúdržbový člunkový srážkoměr. Uvnitř srážkoměru je malý překlápěcí člunek, na který je sváděna dešťová voda. Jakmile dojde k naplnění člunku stanoveným množstvím srážek (typicky se jedná o 1 mm), člunek se překlopí, voda se z něj vylije a začne se plnit znovu, přičemž každé překlopení člunku je zaznamenáno. Člunkový srážkoměr bývá také současí meteostanic.