Barometr

Barometr využíváme k měření barometrického tlaku, přičemž nesledujeme ani tak jeho absolutní hodnotu, ale spíše jeho tendenci – změnu v posledních hodinách nebo dnech. Tlaková tendence nám napovídá, jaké můžeme očekávat v nejbližší době počasí. Rostoucí tlak znamená vyjasnění a vyšší teploty, klesající tlak je naopak předzvěstí oblačnosti a deště. V současnosti se používají elektronické barometry, kapalinové barometry a mechanické barometry.

Elektronický - digitální barometr

Elektronické (digitální) barometry měří tlak pomocí speciálního snímače. Obrovskou výhodou elektronického barometru je možnost zaznamenávat údaje do grafu, přepočítávat naměřené hodnoty na úroveň hladiny moře a přímo na displeji zobrazovat předpokládaný vývoj počasí v nejbližších hodinách pomocí grafických symbolů. Digitální barometry jsou součástí meteostanic.

Kapalinový barometr

Kapalinový barometr z dnes používaných barometrů vznikl jako první a dnes jej kupujeme spíše pro jeho vizuální efektivitu, než pro přesnost měření. Pro získání opravdu přesných údajů je nutné zobrazenou hodnotu upravit podle teploty prostředí, protože i ta má vliv na roztažnost tekutin. Navíc se v dnešní době již nevyužívá zdravotně závadné rtuti a jiná měřící média nejsou tak přesná. Jako interiérový doplněk však může nápaditě řešený kapalinový barometr posloužit dobře.

Mechanický barometr

Mechanický barometr pracuje na principu deformace malé vzduchoprázdné krabičky vyrobené z tenkého plechu, která je pomocí mechanických převodů přenášena na stupnici. Mechanické barometry mají kulatý tvar a nejčastěji je vídáme v klasické 3budíkové kombinaci společně s teploměrem a vlhkoměrem. Jelikož u tlaku sledujeme jeho vývoj, jsou mechanické barometry vybaveny manuálně nastavitelným ukazatelem. Ten nastavíme na aktuální hodnotu tlaku a v dalších hodinách pozorujeme změny.