Oblíbená předpověď
24. října 2025 23:34
V posledních dnech dochází k neustálému zesilování tropické bouře Melissa, která ohrožuje státy v Karibiku. Během víkendu už Melissa zesílí na hurikán a přinese vydatné srážky a silné větry do Dominikánské republiky, Jamajky i na Haiti.

Fotografie: depositphotos
Meteorologové očekávají, že Melissa přinese do některých oblastí až 360 milimetrů srážek. To povede ke katastrofálním záplavám a sesuvům půdy ve všech třech zmíněných zemích. Pokud Melissa nezmění směr, zasáhne jižní Haiti v sobotu a ve večerních hodinách dorazí i na Jamajku.
Melissa zesílí minimálně na hurikán třetí kategorie a od neděle do úterý přinese na Jamajku větry vanoucí rychlostí až 180 kilometrů za hodinu. Panují obavy, že díky delší době zásahu Jamajky pravděpodobně dojde k ohromným škodám.
Bouře si už vyžádala první oběť na životě na Haiti. Na jednoho staršího muže zde spadl strom. Od pátku do neděle bude Dominikánská republika a Haiti vystavena nepolevujícím lijákům, které přinesou 200 až 360 milimetrů srážek. Místní obyvatelé se obávají sesuvů půdy a bleskových záplav.
Národní centrum pro hurikány v Miami varovalo před životem ohrožujícími záplavami na Jamajce a jižní Hispaniole, což je ostrov, kde leží Haiti a Dominikánská republika. Varování před povodněmi. Bouře se v tuto chvíli pohybuje rychlostí pět kilometrů za hodinu a před několika hodinami se nacházela 350 kilometrů od hlavního města Jamajky.
Podle haitské civilní ochrany je nejvážnější situace na předměstí Port-au-Prince a v oblasti Artibonite. V Dominikánské republice jsou mnohé vodovodní systémy mimo provoz, což negativně ovlivnilo kolem půl milionu obyvatel. Atlantská hurikánová sezóna potrvá až do konce listopadu a Melissa se stala třináctou pojmenovanou bouří tohoto roku.
Zdroj: abcnews, Editorial Slunecno.cz
|
|
|
|
|
|
Hodnocení Slunečna
|