Počasí ve Velké Británii - Londýn, Edinburg, Birmingham

Velká Británie je díky své poloze a protáhlému tvaru od severu na jih více než jiná evropská země (snad jen s výjimkou Norska) vystavena napospas oceánu. Toto oddání se oceánským vlivům však není výhrou ani prohrou, jen zkrátka utváří charakter místního klimatu. Nutno dodat, že britské počasí je díky nezaměnitelným rysům jedno z nejpověstnějších na světě a mluvit o něm dokáže i ten, kdo je na vlastní kůži nikdy nezažil.

Atlantický oceán ovlivňuje počasí po celé délce evropského atlantického pobřeží. Není to jen samotná jeho přítomnost, co se stará o mírnější zimu a dostatek vláhy, ale zejména jeho proudění - v severní části Atlantiku představované Golfským proudem. Tento oceánský proud putuje dlouhou cestou z Mexického zálivu kolem východního pobřeží Severní Ameriky až k břehům Starého kontinentu. Z Karibiku s sebou přináší teplou vodu, která ovšem s přibývající vzdáleností chladne. Právě u břehů Velké Británie je jeho voda v rámci Evropy nejteplejší a jeho vliv tudíž nejsilnější.

Aktuální počasí Londýn a předpověď

Click for Londýn, Spojené království Forecast

Efektem oceánského Golfského proudu na Britské počasí je zmírnění zimních teplot, které jsou na pásmo zeměpisné šířky Velké Británie mnohem vyšší než u srovnatelných oblastí v jiných částech světa, snížení letních teplot a konečně časté dešťové srážky přicházející s větrem z oceánu. Nejsilnější vliv má oceán samozřejmě na západě země, kde proprší 15 - 20 dní v měsíci a zároveň tam teploty téměř nikdy neklesnou pod bod mrazu. Na východě země jsou srážky také poměrně časté, ale je jich výrazně méně. Také zima bývá na východě tužší.

Léto je Ve velké Británii absolutně nejpříjemnějším ročním obdobím. Pokud je šance strávit v Londýně několik dní a nikdy nezmoknout, pak jedině v červenci a srpnu. Na to se však nedá spoléhat. Letní teploty v Londýně můžou vystoupat až na 23°C. V zimě klesají k nule, ale mráz se zde objevuje jen zřídka.

Aktuální počasí Birmingham a předpověď

Click for Birmingham, Spojené království Forecast

Směrem do Vnitrozemí, s rostoucí nadmořskou výškou, je už mráz častější. Např v Birminghamu nejsou mrazy od prosince do února žádnou výjimkou. Na druhou stranu tu není tolik deštivých dní. Směrem dále na sever klesají teplotní maxima a zároveň přibývá srážek. Stále platí, že západ je deštivější než východ.

Skotsko je téměř celé pokryto Skotskou vrchovinou, kde se střídají divoké kopce s úrodnými údolími. Přesto že je Skotsko vlastně severským územím, vliv oceánu je takový, že zde sníh také téměř nepadá. V zimním období se průměrné denní teploty na většině území Skotska pohybují okolo 6°C. Výjimku tvoří oblasti nad 1000 m n.m., kterých ale není mnoho (nejvyšší hora Skotska a Velké Británie vůbec Ben Nevis měří pouhých 1344 m n.m.).

V nejsevernějších oblastech a na severních ostrovech je počasí během roku nejméně proměnlivé. Zatímco v červenci dosahují maximální teploty sotva 15°C, v lednu je stále nad nulou.

Aktuální počasí Edinburg a předpověď

Click for Edinburgh, Spojené království Forecast